"Portret Brata" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Przedwojenny dom pośród skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a w nim brat Albert i 80 mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną. Opowieść o spotkaniu z drugim człowiekiem, która wymyka się słowom. W audycji "Co jest na tej taśmie" Dorota Boniecka-Górny prezentuje reportaż Aleksandry Sadokierskiej "Portret Brata".
2024-12-07, 23:30
Przez ostatnie dwa dni w Polskim Radiu mieliśmy święto reportażu. Odwiedzili nas reportażyści i studenci z całego kraju. A to wszystko za sprawą co rocznego już XXVII Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, którego pomysłodawcą była wybitna reportażystka Janina Jankowska.
Konkurs skierowany jest do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym, poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego, podejmującego istotne dla współczesności tematy.
"Portret Brata Albert". Sadokierska: przez kilka lat nosiłam ten temat w sercu
Zaprezentujemy reportaż zeszłorocznej laureatki Aleksandry Sadokierskiej z Radia Białystok "Portret Brata". Brat Albert Koczaj jest albertynem z Krakowa. Przez lata służył w Domu Pomocy Społecznej w Ojcowskim Parku Narodowym jako psycholog, psychoterapeuta i mieszkał wraz ze swoimi podopiecznymi, 80 mężczyznami z upośledzeniem intelektualnym. Obecnie bywa tam raz w tygodniu.
- Był to temat, który nosiłam w sercu od kilku lat, ale nie miałam możliwości jego realizacji. Na co dzień pracuję w rozgłośni Polskiego Radia Białystok, mamy regionalizację tematów, tymczasem tutaj mamy drugi kraniec Polski - Jurę Krakowsko-Częstochowską, Ojcowski Park Narodowy i miejsce wyizolowane wśród skał, w którym znajduje się stary przedwojenny budynek, gdzie pracuje brat Albert. Mieszka tam 80 mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną - opowiada w Polskim Radiu 24 Aleksandra Sadokierska.
REKLAMA
Tajemnica wypisana na twarzach
Brat Albert opowiada o pracy w tym miejscu i o swoich podopiecznych jako o doświadczeniu wyjątkowym. To spotkanie z drugim człowiekiem wymyka się słowom, poznaniu racjonalnemu, jest doświadczeniem prostego bycia, obecności, która rezonuje nie tylko na opiekuna, ale też na podopiecznych w swoim nieznanym nikomu czasie.
- Kiedy pierwszy raz usłyszałam opowieść brata Alberta o jego pracy, zobaczyłam wyjątkowe portrety - twarze podopiecznych, bardzo realistyczne, z bruzdami, z wypisanym na nich całym życiem (często trudnym). Było w nich i piękno, i tajemnica, i wyjątkowa perspektywa człowieka, który tworzył te portrety - relacjonuje Aleksandra Sadokierska.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Goście: Aleksandra Sadokierska i Antoni Rokicki, reportażyści
Data emisji: 07.12.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24/łl
REKLAMA
REKLAMA