Seniorzy aktywni zawodowo. Jak państwo może wspomóc pracowników i pracodawców?

W audycji rozmowa o aktywizacji zawodowej osób starszych i działaniach, jakie w tym zakresie są lub mogłyby być podejmowane. Temat ten jest niezwykle ważny nie tylko dla portfeli starszych osób, ale także dla budżetu państwa, który do systemu emerytalnego stale dopłaca. W audycji "Portfel seniora" rozmawiali: Sebastian Koćwin (OPZZ) i dr Wojciech Nagel (BCC) - specjaliści tematyki emerytalnej, członkowie Zespołu ds. Ubezpieczeń Społecznych.

2024-12-08, 10:15

Seniorzy aktywni zawodowo. Jak państwo może wspomóc pracowników i pracodawców?
MRiPS chce wesprzeć aktywność zawodową emerytów na rynku pracy. Foto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Temat aktywizacji zawodowej seniorów jest omawiany przez związki zawodowe, ale i pracodawców, m.in. w Zespole ds. Ubezpieczeń Społecznych. Wypracowane tam stanowisko, zgłaszane jest następnie rządowi. Zespół zabiega też o systemowe zmiany w całym systemie emerytalnym, które będą istotne dla przyszłych emerytów - dziś młodych pracowników, którym dziś wydaje się, że ich to nie dotyczy, podczas gdy jest całkiem inaczej. Potrzeba tylko tej świadomości zawczasu, a nie po przekroczeniu 40 roku życia, gdy na zapewnienie sobie godnej emerytury może być już za późno.

W uzasadnieniu "Projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia" z sierpnia 2024 r. czytamy, że udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski systematycznie rośnie - w końcu 2013 r. osoby w wieku poprodukcyjnym stanowiły 18,4% ludności, a w końcu 2022 r. już 22,9%. Prognozowane są dalsze niekorzystne zmiany w tym zakresie.

Posłuchaj

Sebastian Koćwin i dr Wojciech Nagel o aktywizacji zawodowej osób starszych (Portfel seniora) 25:38
+
Dodaj do playlisty

Co więcej, na tle Unii Europejskiej aktywność zawodowa w Polsce kończona jest stosunkowo wcześnie, a współczynnik aktywności zawodowej w starszych grupach wiekowych jest stosunkowo niski – w IV kwartale 2023 r. wynosił 59,9% w grupie 55–64 lata przy wartości 81,8% w grupie osób w wieku produkcyjnym (18–59/64 lata).

Zatem kluczową kwestią bardziej włączającej polityki w zakresie aktywizacji zawodowej osób starszych jest zachęcanie pracodawców do zatrudniania starszych pracowników i zatrzymywania ich na lepszych stanowiskach pracy.

REKLAMA

Czytaj także:

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła we wrześniu br. szczegóły nowego programu Emerytura plus. Wynika z niego, że jeśli osoba po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecyduje się dłużej pozostać na rynku pracy, nie straci trzynastki, ale też może liczyć na dodatkowy zastrzyk finansowy do emerytury.

***

AudycjaPortfel seniora
ProwadzącaAnna Grabowska
Goście: Sebastian Koćwin (OPZZ) i dr Wojciech Nagel (BCC) - specjaliści tematyki emerytalnej
Data emisji: 8.12.2024 r.
Godzina emisji: 09.06

REKLAMA

PR24/ka


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej