Biden ułaskawił syna, Trump ma swoich kandydatów. Prof. Szczepański: prawo łaski to kompetencja monarsza

Kiedy ojcowie założyciele próbowali spisać konstytucję, niektóre kompetencje monarsze zaczęli wpisywać jako kompetencje prezydenta. Taką kompetencją jest prawo łaski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Szczepański, amerykanista, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert komentował ułaskawienie syna Joe Bidena i zastanawiał się, czy Trump może ułaskawić... siebie.

2024-12-08, 21:36

Biden ułaskawił syna, Trump ma swoich kandydatów. Prof. Szczepański: prawo łaski to kompetencja monarsza
Prawo łaski w Stanach Zjednoczonych. Czy Donald Trump ułaskawi sam siebie? Joe Biden ułaskawił swojego syna. Foto: PAP/EPA/Mohammed Badra, PAP/EPA/RON SACHS / POOL

Joe Biden ułaskawił swojego syna Huntera Bidena. Ułaskawienie jest bardzo szerokie, obejmuje wiele zarzutów, dłuższy okres, zwalnia go z możliwości karania go za objęte ułaskawieniem czyny w przyszłości. Joe Biden ułaskawiając syna stwierdził, że jego procesy sądowe i wyroki skazujące były elementem walki politycznej. Wcześniej prezydent USA deklarował, że nie ułaskawi Huntera Bidena i uzna wyrok sądu.

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Jarosław Szczepański, amerykanista, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Gość audycji objaśniał wszystkie aspekty związane z prawem łaski w amerykańskiej konstytucji. Jak wyjaśnił, prawo to wpisane zostało do konstytucji na wzór praw królewskich, znanych w czasach, gdy rodziły się Stany Zjednoczone, z krajów europejskich.

Posłuchaj

Prof. Jarosław Szczepański o prawie łaski w Stanach Zjednoczonych (RadioStany) 24:39
+
Dodaj do playlisty

Czy Donald Trump może ułaskawić sam siebie?

- Kiedy ojcowie założyciele próbowali spisać konstytucję, zebrali się w Filadelfii, obradowali, obradowali i niektóre kompetencje monarsze zaczęli wpisywać jako kompetencje prezydenta. Prawo łaski w Europie wynikało z nadania boskiego. Monarcha mógł ułaskawić od wszelkich przewin, jako że był pomazańcem bożym. To prawo było nadużywane i ojcowie założyciele też o tym wiedzieli. M.in. George Mason odmówił podpisania aktu konstytucyjnego - jako jedna z trzech osób - właśnie dlatego, że znalazło się tam prawo łaski - mówił prof. Jarosław Szczepański.

W audycji poruszono także różne aspekty prawne ułaskawienia, jak przepis konstytucji jest rozumiany, jakie daje prezydentowi prawa, a w czym go ogranicza. Wreszcie - czy prezydent Stanów Zjednoczonych... może ułaskawić sam siebie?

REKLAMA

To pytanie padło w kontekście Donalda Trumpa, który niebawem zostanie 47. prezydentem USA, a toczą się przeciwko niemu procesy w sprawie przestępstw federalnych i stanowych. Odpowiedź - jak się okazuje - nie jest oczywista.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: RadioStany
Prowadzi: Jan Białostocki
Gość: prof. Jarosław Szczepański (amerykanista, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 08.12.2024
Godzina emisji: 18.33

REKLAMA

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej