"Czyste powietrze" po nowemu. Część Polaków nie otrzyma dopłat
Chwilowo zawieszony program "Czyste powietrze" ma wrócić od 31 marca 2025 roku. Będzie w nim jednak jedna ważna zmiana - znikną dopłaty do popularnego źródła ciepła.
2024-12-09, 18:45
"Czyste powietrze" to program dotacji do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła - kotłów na węgiel i drewno czyli tak zwanych kopciuchów. Dodatkowo można uzyskać też dopłaty do termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Pod koniec listopada program "Czyste powietrze" został zawieszony z uwagi - jak twierdzi NFOŚiGW - konieczność jego "remontu" i walkę z nadużyciami.
"Czyste powietrze" na nowo - koniec dopłat do kotłów gazowych
Najważniejszą zmianą dla potencjalnych beneficjentów "Czystego powietrza" jest zmiana dotycząca akceptowanych źródeł ciepła. Od 31 marca nie będą przyjmowane wnioski o dotacje, w których wnioskodawcy chcieliby zmienić dotychczasowy kocioł na węgiel na kocioł gazowy. Dopłaty nadal będzie można uzyskać np. na pompy ciepła lub inne źródła uznawane za ekologiczne.
Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Robert Gajda sprecyzował jednak, że osoby, które już zakupiły kotły gazowe, jednak nie rozliczyły zakupu w ramach programu "Czyste powietrze" z powodu jego zawieszenia, będą mieli taką możliwość. Doprecyzował też, że minimalnym wymaganiem dla dopłat będzie osiągnięcie standardu zużycia energii końcowej na poziomie 120 kWh/m kw. rok po termomodernizacji.
Program w nowej odsłonie podniesie także wymogi dotyczące audytów energetycznych. Dotychczas można było przedstawiać świadectwa charakterystyki energetycznej wykonywane po audycie bez wizyty specjalisty na miejscu - audyt dokonywany był na podstawie informacji dotyczących wieku budynku, użytych do budowy materiałów itp. W nowej odsłonie konieczna będzie wizyta specjalisty na miejscu.
REKLAMA
NFOŚiGW zapowiada też, że będzie przeprowadzanych więcej kontroli. I to zarówno u beneficjentów, jak i wykonawców czy operatorów programu (np. w gminach). Wykonawcy będą też teraz obowiązkowo mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Spadnie też poziom prefinansowania z 50 do 20 procent, a środki te będą trafiać na konto celowe beneficjenta, a nie wykonawcy.
Więcej operatorów programu "Czyste powietrze"
Fundusz chciałby również zwiększyć liczbę operatorów programu. W pierwszej kolejności są to samorządy i zakładany jest wzrost zachęt finansowych dla nich. Dotychczasowa stawka za wniosek to 100 zł, więc Fundusz planuje jej podniesienie do 1700 zł.
Do tego NFOŚiGW chce, by również inne podmioty, np. organizacje pozarządowe mogły być operatorami programu. Jednak, wiceprezes Gajda zastrzegł, że nie będą to mogli być wykonawcy, ani stowarzyszenia czy fundacje przez nich zakładane.
REKLAMA
Czytaj także:
- Program "Czyste powietrze". Będzie zawiadomienie do prokuratury w sprawie kampanii PiS
- Program Czyste Powietrze wraca na zalanych terenach. Jasna deklaracja Kierwińskiego
- Czyste Powietrze ma już pięć lat. Z programu skorzystało 700 tys. osób
PAP/AM
REKLAMA