Abp Galbas objął archidiecezję warszawską. "Przychodzę jako duszpasterz, nie polityk"
- Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz. Nie jestem politykiem, biznesmenem czy graczem - powiedział nowy metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Nowy biskup warszawski w sobotę objął kanonicznie diecezję i odbył ingres do archikatedry św. Jana Chrzciciela.
2024-12-14, 14:11
W sobotę arcybiskup Adrian Galbas SAC objął kanoniczne archidiecezję warszawską w roli nowego metropolity. Oznacza to, że formalnie abp Galbas zaczął swoje urzędowanie. O godz. 11.00 rozpoczął się jego ingres do archikatedry św. Jana Chrzciciela. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych z wicepremierem i szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz wicemarszałkiem Sejmu z PSL Piotrem Zgorzelskim na czele, a także przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.
Abp Adrian Galbas nowym metropolitą warszawskim
W uroczystościach wziął udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, który w czasie liturgii przekazał nowemu arcybiskupowi Warszawy pastorał jako znak władzy pasterskiej. Na znak objęcia rządów abp Galbas przewodniczył eucharystii. - Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz - oświadczył w homilii.
- Nie jestem politykiem, biznesmenem czy graczem. Nie jestem też czarodziejem, cudotwórcą i geniuszem. Jeśli takie pokładacie we mnie nadzieje, rozczarujecie się - powiedział nowy metropolita warszawski. Dodał, że chce iść razem z wiernymi i duchowieństwem "synodalnie", "mając nadzieję, że i wy, bracia i siostry, duchowni i świeccy, czasem mnie podniesiecie, czasem podtrzymacie, czasem pokażecie kierunek, czasem upomnicie, ale nigdy nie przekreślicie".
Posłuchaj
Abp Galbas: Kościół nie jest draniem czy złodziejem
REKLAMA
- Chciałbym, by przyjęci przez biskupa Warszawy poczuli się także ci, którzy są niewierzący, niedowierzający, czy wierzący inaczej. Także ci, którzy uciekają z Kościoła (...). Ludzie zawiedzeni Kościołem, rozczarowani nim, ludzie, którzy z Kościołem i w Kościele nie wiążą już żadnych nadziei, skrzywdzeni i wykluczeni. (...) Ludzie, którzy odchodzą z Kościoła w poszukiwaniu Boga, bo jak mówią "w Kościele Boga już nie ma" - zadeklarował abp Galbas.
Kapłan powiedział, że chciałby, aby Kościół w Warszawie i wokół niej "dla każdego miał jakąś propozycję". - By nie bał się być Kościołem "różnych prędkości", ale aby dla nikogo nie był wrogiem. I oby nikt nie traktował Kościoła jak wroga, jak raka, złośliwą narośl na tkance organizmu współczesnego polskiego społeczeństwa, narośl, którą trzeba zniszczyć lub jak nic, które można zlekceważyć - mówił abp Galbas. Podkreślił, że "Kościół nie jest też draniem, cwaniakiem, złodziejem czy kłamcą".
Posłuchaj
Uroczystości w Warszawie
Hierarcha podziękował także swojemu poprzednikowi - kard. Kazimierzowi Nyczowi "za wytrwałość" choć - jak przyznał - "często była to wytrwałość w samotności". - Dziękuję za skłonność do budowania mostów, a nie do wznoszenia obronnych murów i kopania fos. Chciałbym iść tą drogą - powiedział abp Galbas.
Posłuchaj
Wyrazy oddania i szacunku, tzw. homagium, złożyli mu reprezentanci wszystkich stanów Kościoła: trzej biskupi pomocniczy, trzej księża, cztery osoby życia konsekrowanego i przedstawiciele świeckich.
REKLAMA
- Witaj w domu, w Kościele partykularnym naszej stolicy - powiedział do nowego pasterza bp Piotr Jarecki. Życzył, aby Kościół warszawski pod przewodnictwem abp. Galbasa "stawał się coraz bardziej misyjny", "by w tym domu była rodzinna atmosfera, by nikt nie był specjalnie preferowany czy pomijany". Życzył "prowadzenia Kościoła w stylu chrystusowym".
W ingresie wzięło udział kilkudziesięciu członków Konferencji Episkopatu Polski oraz kilkuset kapłanów, osób konsekrowanych oraz przedstawiciele ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Byli także przedstawiciele innych Kościołów i związków wyznaniowych.
Kim jest abp Adrian Galbas SAC?
- Arcybiskup Adrian Galbas, który poprowadzi Kościół warszawski, to doświadczony i wrażliwy na potrzeby wiernych duszpasterz - mówił Polskiemu Radiu rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak. Podkreślił, że arcybiskup jest człowiekiem słuchającym, nie narzuca swojego zdania, jednocześnie ma świadomość, że jako głowa Kościoła lokalnego podejmuje decyzje i na nim spoczywa odpowiedzialność za powierzony Kościół.
Kończący swoją prawie 18-letnią posługę w archidiecezji warszawskie kardynał Kazimierz Nycz przekazał, że życzy nowemu metropolicie owocnego posługiwania. - By w nowej archidiecezji, do której przychodzi z Katowic, odnalazł swoje miejsce, swoje szczegółowe powołania na różnych odcinkach życia diecezji, miasta stołecznego i by najwspanialej służył Kościołowi warszawskiemu - mówił kardynał Nycz.
REKLAMA
Arcybiskup Adrian Józef Galbas SAC ma 56 lat. Urodził się w Bytomiu, jest pallotynem. Do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów wstąpił w 1987 r., gdzie śluby wieczyste złożył 8 września 1993 r. w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. w Ołtarzewie przyjął święcenia kapłańskie.
Był biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Od 4 grudnia 2021 roku pełnił funkcję arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej. 31 maja 2023 roku został mianowany metropolitą katowickim. Jego dewizą biskupią są słowa: "Pax Christi" (Pokój Chrystusa).
Rezygnacja kard. Kazimierza Nycza
Z kolei 4 listopada 2024 r. nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Kazimierza Nycza z posługi arcybiskupa metropolity warszawskiego i na jego miejsce wyznaczył dotychczasowego metropolitę katowickiego abp. Adriana Józefa Galbasa.
W Konferencji Episkopatu Polski abp Galbas pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Jest też członkiem Rady Stałej, członkiem Zespołu przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i delegatem ds. Apostolstwa Chorych.
REKLAMA
- Gorąco po słowach kard. Nycza o związkach partnerskich. Jest reakcja rzecznika archidiecezji
- Zakaz krzyży w warszawskich urzędach. Kuria reaguje na zarządzenie Trzaskowskiego
Polskie Radio/PAP/jmo
REKLAMA