Pomysłodawcy Superligi nie odpuszczają. Nowa propozycja wpłynęła do UEFA
Spółka A22, która w 2021 roku zasłynęła próbą utworzenia Superligi, czyli nowych, europejskich piłkarskich rozgrywek niezależnych od UEFA, przedstawiła nową inicjatywę - Unify League. Na razie jednak pomysł nie spotkał się z szerszym odzewem ani zwolenników, ani przeciwników.
2024-12-18, 14:00
Nieudana wolta nie zniechęciła A22
Utworzenie Superligi ogłosiło w kwietniu 2021 roku 12 największych europejskich klubów. Projekt ze względu na ogromną falę sprzeciwu nie przetrwał nawet 48 godzin. Zarzucano mu przede wszystkim chęć dążenia do zysku za wszelką cenę, kosztem mniej zamożnych klubów i federacji. Pod groźbą sankcji i dyskwalifikacji ze strony UEFA większość potencjalnych uczestników się z niego wycofała. Cały czas wspierały go jednak Real Madryt i FC Barcelona.
Temat odżył w grudniu 2023 roku, gdy sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że przepisy FIFA i UEFA dotyczące uprzedniego zatwierdzania międzyklubowych rozgrywek piłkarskich, takich jak Superliga, są sprzeczne z prawem UE; naruszają prawo konkurencji i swobody świadczenia usług. Wówczas jednak wielkie kluby, poza Realem i Barceloną, opowiedziały się za pełnym pozostaniem w rozgrywkach UEFA.
Unify League - szczegóły koncepcji
Teraz A22 przedstawiła pierwsze szczegóły. Na Unify League składałyby się cztery męskie ligi, łącznie dla 96 klubów, oraz dwie kobiece ligi dla 32 klubów. Kwalifikacje do lig uzależnione będą od wyników w krajowych rozgrywkach. Transmisje meczów mają się odbywać na nowej platformie streamingowej.
Żaden klub publicznie nie poparł jeszcze Unify Legue, nawet Real i Barcelona. Na krytykę zdecydowały się jedynie władze hiszpańskiej La Ligi, które w Unify League widzą egzystencjalne zagrożenie dla krajowych rozgrywek.
Mimo pozytywnego wyroku sądu UE, pomysły na przełamanie monopolu UEFA wydają się nie mieć na ten moment szans powodzenia. W statucie angielskiej Premier League widnieje zapis zabraniający klubom angażowania się w tworzenie nowych formatów rozgrywek. W Anglii istnieje też projekt ustawy, która ma zabronić klubom uczestnictwa w inicjatywach takich jak Superliga.
Według agencji AP na niekorzyść A22 przemawia też to, że UEFA zreformowała Ligę Mistrzów, a FIFA znacznie rozbudowała Klubowe Mistrzostwa Świata. W efekcie wśród właścicieli klubów nie ma już takiego poziomu niezadowolenia, jak cztery lata temu. Niejasne jest też finansowanie Unify League.
Współzałożyciel A22 John Hahn zachowuje jednak optymizm. Nie spodziewał się publicznego poparcia dla Unify League, ale uważa, że pojawi się ono, jak tylko rozgrywki zostaną oficjalnie uznane przez UEFA. Jego zdaniem europejska centrala będzie musiała to zrobić, bo zasady kwalifikacji do Unify League spełniają wszelkie wymogi.
- Barcelona złapała zadyszkę, Szczęsny nadal bez debiutu. "Coś się dzieje w szatni"
- Paweł Bochniewicz doznał fatalnej kontuzji. Rehabilitację pokaże w internecie
- Vinicius Junior najlepszym piłkarzem 2024 roku w plebiscycie FIFA
Źródło: PAP/BG
REKLAMA
REKLAMA