"Obecne władze są nielegalne". Putin stawia Zełenskiemu warunek rozmów pokojowych

- Rosja podpisze dokumenty pokojowe tylko z prawowitym przywódcą Ukrainy - powiedział w corocznej konferencji Władimir Putin. - Nawet z Zełenskim, jeśli zostanie wybrany. Obecne władze Ukrainy są nielegalne - przekonywał przywódca Rosji. 

2024-12-19, 14:06

"Obecne władze są nielegalne". Putin stawia Zełenskiemu warunek rozmów pokojowych
Władimir Putin mówił o Zełenskim na corocznej konferencji . Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

W corocznej propagandowej konferencji, na której odpowiada na starannie wybrane pytania, Władimir Putin mówił o wojnie w Ukrainie. - Siły Zbrojne Ukrainy po prostu wysyłają swoje siły specjalne w obwód kurski na rzeź - przekonywał. Stwierdził też, że "niedługo się skończą Ukraińcy, którzy chcą walczyć, niedługo nie będzie już żadnego".

Putin stwierdził też, że w Rosji żyje być może więcej Ukraińców niż w Ukrainie. - Może to oznaczać, czyli tych ludzi, którzy mieszkają na nowych terytoriach na Krymie i tych, którzy przenieśli się do nas, jest 1 mln osób. I w ogóle mamy mniej więcej taką samą liczbę Ukraińców mieszkających w Ukrainie - wyliczał. - A tak przy okazji, zapraszamy. To ludzie naszej kultury, właściwie część naszego narodu - powiedział. 

Putin gotów rozmawiać z Zełenskim. "Jeśli zostanie wybrany"

Rosyjski przywódca zadeklarował też, że gotów jest usiąść do rozmów pokojowych, ale "z prawowitą władzą w Kijowie". - Możemy podpisać porozumienie tylko z legalnymi władzami, czyli ukraińskim parlamentem - powiedział Putin w wystąpieniu.

- Rosja porozmawia z Zełenskim, jeśli pójdzie do wyborów i zyska legitymację - zaznaczył. Podkreślił, że Rosja podpisze dokumenty pokojowe tylko z "prawowitym przywódcą" Ukrainy. - Nawet z Zełenskim, jeśli zostanie wybrany. Obecne władze Ukrainy są nielegalne - przekonywał Putin.

REKLAMA

Kadencja Zełenskiego formalnie wygasła

Kadencja Wołodymyra Zełenskiego formalnie zakończyła się 20 maja 2024 roku, jednak ze względu na trwającą wojnę głosowanie nad wyborem następcy nie odbyło się - obowiązująca ustawa o reżimie prawnym stanu wojennego wprost zabrania organizowania wyborów prezydenckich, parlamentarnych, referendów czy zmian w konstytucji w czasie jego trwania. Przepisy tej ustawy przedłużają także kadencję głowy państwa do dnia zaprzysiężenia prezydenta wybranego po zakończeniu stanu wojennego. 

Czytaj także: 

Inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 r. spowodowała śmierć dziesiątek tysięcy ludzi, wysiedlenie milionów i wywołała największy kryzys w stosunkach między Moskwą a Zachodem od czasu kryzysu kubańskiego w 1962 r. Rosja, która postrzega konflikt jako specjalną operację wojskową o charakterze obronnym, mającą na celu powstrzymanie niebezpiecznej ekspansji NATO na wschód, kontroluje około jedną piątą Ukrainy i zajęła w tym roku kilka tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium.

Źródła: Rauters/PAP/WP.pl/OSW/mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej