Nawet oni nie zaproszą Putina. "Rosjanie nie są zadowoleni"

Władimir Putin nie będzie zaproszony na przyszłoroczny szczyt G20. Państwo, które ma dobre relacje z Rosją, nie chce  przysporzyć sobie problemów w związku z nakazem aresztowania. Ten wydany został przez trybunał w Hadze, ścigającym zbrodnie wojenne. Dwa lata temu RPA miesiącami lobbowało, by Putin jednak nie przyjeżdżał na szczyt BRICS w tym kraju - i długo nie mogło przekonać Rosjan.

2024-12-16, 19:55

Nawet oni nie zaproszą Putina. "Rosjanie nie są zadowoleni"
RPA z trudem dopięła tego, by Władimir Putin nie przyjechał osobiście na szczyt BRICS w 2023 roku. Foto: PAP/Gianluigi Guercia/UPI Photo via Newscom

Prezydent Rosji Władimir Putin nie otrzyma zaproszenia na szczyt G20 od Republiki Południowej Afryki w 2025 roku ze względu na nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny - poinformował rosyjskie media oficjalny przedstawiciel prezydenta Republiki Południowej Afryki Vincent Magwenya.

Putin nie był też obecny na zjeździe bloku BRICS, grupującego wówczas Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki. Odbywał się on w sierpniu 2023 roku w Johannesburgu. Jak komentowała wtedy Associated Press, RPA i Rosja mają silne więzi i historycznie bliskie relacje. Republika Południowej Afryki lobbowała przez wiele miesięcy przed szczytem, ​​aby przekonać Putina do pozostania w domu, aby uniknąć problemu - tak mówili AP urzędnicy z RPA. 

- To prawie tak, jakbyś zaprosił swojego przyjaciela do swojego domu, a potem go aresztował - powiedział wówczas wiceprezydent RPA Paul Mashatile. - Dlatego dla nas najlepszym rozwiązaniem jest to, że nie przyjdzie. Rosjanie jednak nie są zadowoleni. Chcą, żeby przybył - kontynuował. Prezydent Rosji nie był też obecny na szczycie G20 w Brazylii.

Zbrodnie wojenne Rosji

17 marca 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i komisarz do spraw praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej. Chodzi o deportację ukraińskich dzieci w głąb Rosji. 

REKLAMA

Jak wskazują organizacje praw człowieka, nie jest to jedyna zbrodnia wojenna, za którą władze Rosji powinny być pociągnięte do odpowiedzialności. Inne to m.in. egzekucje i tortury na jeńcach wojennych i cywilach czy niszczenie infrastruktury cywilnej Ukrainy.

Rosja, jak wcześniej w innych aktach agresji dokonywanych przez to państwo, w Ukrainie prowadzi politykę terroru poprzez morderstwa, gwłaty, kradzieże.

BRICS jest organizacją międzyrządową składającą się obecnie z dziewięciu krajów w tym: Brazylii, Rosji, Indii, Chin, także Republiki Południowej Afryki. 1 stycznia 2024 do BRICS dołączyły Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Partnerami BRICS są obecnie Algieria, Nigeria, Uganda, Białoruś .

Czytaj także:

Radio Swoboda/IEŚ/AP/agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej