"Poczułem falę, trząsł się dom". Eksplozje i błysk nad bazą Floty Północnej
Eksplozje blisko bazy Floty Północnej w Siewieromorsku. Są doniesienia, że miały miejsce w jednym z obiektów wojskowych.
2024-12-19, 21:39
Mieszkańcy Murmańska, Safonowa, Siewieromorska piszą w sieciach społecznościowych o dwóch potężnych eksplozjach, których fale uderzeniowe odczuwano w odległości kilkudziesięciu kilometrów.
Na wideo zamieszczonym w sieci widać potężny błysk. Nagranie z kamer monitoringowych opublikowały lokalne źródła w sieciach społecznościowych, m.in. na kanałach SeverPost i Murmańsk. Pokazuje moment jednej z eksplozji.
- Po drugiej (eksplozji) poczułem falę na Inżyniernej - napisał jeden z mieszkańców centrum Siewieromorska. Przy ulicy Zoi Kosmodemiańskiej dom zatrząsł się dwukrotnie - przekazała mieszkanka południowych przedmieść Murmańska (położnych prawie 20 km od Siewieromorska). Cytuje ich kanał Agentstwo.
REKLAMA
Siedziba Floty Północnej
W Siewieromorsku znajduje się siedziba Floty Północnej Federacji Rosyjskiej. Norweski portal The Barents Observer przeprowadził geolokalizację miejsca, gdzie zarejestrowano wideo. I twierdzi, że 13 km dalej jest lotnisko wojskowe Siewieromorsk-1. Bazują tam myśliwce, bombowce i eskadra śmigłowców Ka-27.
11 km dalej znajduje się magazyn broni, a nieco dalej instalacje systemów obrony powietrznej i anteny urządzeń do walki elektronicznej.
Co się stało?
Początkowo pisano o tym, że mogły to być prace w kamieniołomie. Jak jednak ustalono, te zostały odwołane. Analityk Jan Matwiejew powiedział kanałowi Agentstwo, że wybuchy mogą być efektem usuwania amunicji albo sabotażu. Czy mogą być skutkiem ataku drona? Według tego eksperta, zazwyczaj po uderzeniu drona najpierw pojawia się pożar. Dopiero potem ma miejsce wybuch. Wybuch i błysk mogłyby być jednoczesne, gdyby amunicję składowano pod otwartym niebiem, zastrzegł.
Portal The Barents Observer napisał, że w dniu eksplozji norweskie instytucje badawcze nie zarejestrowały żadnej aktywności sejsmicznej. Jednak był "sygnał dźwiękowy wskazujący na potężną eksplozję". Według portalu, "biorąc pod uwagę prędkość dźwięku", koreluje to z eksplozją w okolicy Murmańska. The Barents Observer spekuluje, że do wybuchu mogło dojść w powietrzu, skoro nie zarejestrowano fal sejsmicznych.
REKLAMA
Siewieromorsk to miasto na Półwyspie Kolskim nad Morzem Barentsa, 25 km na północny wschód od Murmańska. Liczy około 50 tysięcy mieszkańców i to szóste miasto na świecie za kołem podbiegunowym. Największe to Murmańsk, potem Norylsk, Tromso, Workuta, Apatyty. Wszystkie, prócz norweskiego Tromso, należą do Rosji.
Murmańsk to niezamarzający port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), liczy 287 tysięcy mieszkańców. Znajduje się 100 km od granicy z Norwegią i 170 km od granicy z Finlandią.
Źródła: Meduza.io/Militarnyj/Agentstwo/The Barents Observer / agkm
REKLAMA