Takiej pogody w Święta nie było od dawna. Antycyklon i zgniły wyż. Nie zobaczymy pierwszej gwiazdki

W Święta czeka nas zupełnie niezwykła pogoda. Przez długi czas będzie utrzymywać się bardzo wysokie ciśnienie, jednak niekoniecznie będzie to oznaczać słońca i śniegu. Wręcz przeciwnie. Z powodu tzw. zgniłego wyżu niebo będzie przesłonięte niskimi chmurami. Polacy nie będą mieli okazji odnaleźć na niebie pierwszej gwiazdki.

2024-12-24, 11:50

Takiej pogody w Święta nie było od dawna. Antycyklon i zgniły wyż. Nie zobaczymy pierwszej gwiazdki
W Święta należy spodziewać się wysokiego ciśnienia, zachmurzenia, mgieł. Foto: PAP/Abaca / wxcharts.com

Pogoda. Dwa antycyklony łączą się nad Polską

Nad Polskę zmierza antycyklon Günther znad Francji i Niemiec. W połączeniu z drugim silnym układem wyżowym nadciągającym znad Rosji dojdzie do niezwykłego zjawiska nad Polską. W święta Bożego Narodzenia ciśnienie atmosferyczne w Polsce będzie bardzo wysokie, nawet przekraczające 1040 hPa.

Tak wysokie ciśnienie będzie wpływać na gorsze samopoczucie osób szczególnie wrażliwych na zmiany pogody, na dodatek doprowadzi do przymrozków, miejscowo także oblodzenia dróg i chodników. Niestety nie oznacza to - jak zwykle przy wysokim ciśnieniu - pięknej i słonecznej pogody. Prędzej można spodziewać się tzw. zgniłego wyżu - zjawiska polegającego na firmowaniu się niskich chmur, zamglenia i stabilizacji temperatury w dzień i w nocy przy jednoczesnym długotrwałym utrzymywaniu się wysokiego ciśnienia.

Jeszcze w poniedziałek Polska znajdowała się pod wpływem niżu, co powodowało zachmurzenie, opady deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Jednak już wieczorem i w nocy sytuacja powoli zaczęła się zmieniać, gdy w stronę Polski zaczął zmierzać wyż z centrum nad Francją. Na dodatek w tym samym czasie do Polski zmierza także drugi wyż - ze wschodu. Oba mają postać antycyklonów i w wyniku ich połączenia nad Polską dojdzie do ukształtowania się niezwykłych jak na Polskę i tę porę roku warunków atmosferycznych.

Bardzo wysokie ciśnienie w Święta. Czeka nas zgniły wyż?

Już w wigilię Bożego Narodzenia ciśnienie atmosferyczne w Polsce wyniesie 1030-1031 hPa. W pierwszy dzień Świąt będzie zbliżać się do wartości 1040 hPa, zaś apogeum wysokiego ciśnienia nastąpi w drugi dzień Świąt. Wtedy barometry będą pokazywać nawet ponad 1400 hPa. Wówczas centrum antycyklonu Günther połączonego z układem wyżowym znad Rosji znajdzie się bezpośrednio nad Polską.

REKLAMA

W okresie zimowych tak wysokie ciśnienie nie jest zjawiskiem zbyt częstym i nie zawsze wiąże się z rozpogodzeniem. Tak będzie i tym razem. "Wysokie ciśnienie przekraczające 1040 hPa może być odczuwalne jako przyczyniające się do złego samopoczucia, szczególnie dla osób wrażliwych na zmiany pogody. Dodatkowo w wielu regionach będzie przyjmował formę zgniłego wyżu z chmurami niskimi i mgłami oraz nielicznym regionami z rozpogodzeniami" - podaje portal fanipogody.pl.

Takie - bardzo rzadkie w okresie Bożego Narodzenia - zjawisko prawdopodobnie uniemożliwi dostrzeżenie na niebie pierwszej gwiazdki - symbolu oznaczającego moment rozpoczęcia świętowania.

Bóle głowy od ciśnienia i szkodliwy dla zdrowia smog

Układ antycyklonów, które spotykają się nad Polską przyniesie znaczną stabilizację pogody. Niskie chmury, mgły i niewielkie różnice temperatur między dniem a nocą utrzymają się przez kilka dni. Osoby wrażliwe na gwałtowne zjawiska pogodowe mogą spodziewać się bólów głowy, zmęczenia i problemów z koncentracją.

Trzeba niestety liczyć się także ze złą jakością powietrza. Wysokie ciśnienie, układ antycyklonów i zgniły wyż sprzyjają słabemu wiatrowi. Na dodatek z powodu niskich chmur podinwersyjnych zanieczyszczenia powietrza, w tym smog, opadają i gromadzą się nisko przy powierzchni ziemi.

REKLAMA

Portal fanipogody.pl zapewnia jednak, że nie ma "ryzyka" pobicia rekordu wysokiego ciśnienia w Polsce i w Europie. W najbliższych dniach barometry będą wskazywać ponad 1040 hPa, zaś rekordowe ciśnienie w Polsce odnotowano 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach i wyniosło ono 1054 hPa. Są analizy, które wskazują na to, że 23 stycznia 1907 roku - także na Suwalszczyźnie - ciśnienie mogło być jeszcze wyższe i wyniosło nawet 1065 hPa. Tego jednak nie zmierzono.

Najwyższe ciśnienie w Europie zmierzone zostało 16 lutego 1856 roku w Workucie w Rosji. Wyniosło 1070 hPa.

Czytaj również:

Źródła: fanipogody.pl/IMGW/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej