Przewlekła choroba zatok. Czym się objawia i jak ją leczyć?
- Około 12-15 procent polskiego społeczeństwa ma problem z przewlekłym zapaleniem zatok - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. dr n. med. Karolina Dżaman, laryngolog.
2024-12-30, 20:00
W opinii ekspertki przyczyny zapalenia zatok mogą być bardzo różne: od alergicznego nieżytu nosa, poprzez predyspozycję genetyczną, wadę anatomiczną, aż po zakażenia bakteryjne lub grzybiczne.
Niektóre osoby mają duże predyspozycje do długotrwałego, przewlekłego zapalenia zatok. Ta choroba oznacza wiele niedogodności: od kataru, po ból głowy i zatok, aż po spływanie wydzieliny z nosa do płuc i przewodu pokarmowego oraz częściową utratę węchu.
Posłuchaj
- Jeżeli te objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni, wówczas można poszukać głębszych przyczyn pojawienia się tego przewlekłego zapalenia zatok. Czasami przyczyną może być tylko ostra forma przeziębienia lub silna alergia. Problemem wtedy staje się usunięcie z zatok zalegającej tam wydzieliny, nawet po mocnym wydmuchaniu nosa. To jej zaleganie może prowadzić do długotrwałej infekcji, choć wiele zależy od predyspozycji anatomicznej np. od skrzywienia przegrody nosowej - powiedziała Karolina Dżaman.
Dzieci także mogą ulegać przewlekłemu zapaleniu zatok np. z powodu przerośniętych migdałków lub przez specyficzną budowę komórek sitowych w ich zatokach nosowych.
REKLAMA
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. dr n. med. Karolina Dżaman, laryngolog.
Data emisji: 30.12.2024
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24 /SW
REKLAMA