Piotr Pytlakowski nie żyje. Znany dziennikarz miał 73 lata

Po długiej chorobie, w wieku 73 lat zmarł dziennikarz śledczy "Polityki", autor książek i scenarzysta Piotr Pytlakowski. Informację o śmierci swego kolegi przekazał Cezary Łazarewicz, potwierdziła ją rodzina zmarłego.  

2024-12-31, 15:27

Piotr Pytlakowski nie żyje. Znany dziennikarz miał 73 lata
Piotr Pytlakowski zmarł w wieku 73 lat. Foto: PAP/Artur Reszko

Czytelnicy wspominają Piotra Pytlakowskiego. "Niezwykły człowiek"

Łazarewicz opisał Pytlakowskiego jako "człowieka wielkiej uczciwości i wielkiego serca". Wiadomością o śmierci dziennikarza podzielił się w mediach społecznościowych. Komentarze pod jego wpisem szybko zaczęły wypełniać wyrazy uznania dla twórczości zmarłego. "Wielki autorytet. Cholernie smutny ten ostatni dzień roku" - napisał Janusz Schwertner z Onetu. "Walczył do końca. Jeszcze w październiku, ciężko chory, w Krakowie odbierał nagrodę Długosza za »Strefę niepamięci«. Niezwykły człowiek - napisał były dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden. "Nie żyje Piotr Pytlakowski. Wspaniały dziennikarz, autorytet, legenda. Smutne to zakończenie roku" - napisał z kolei w mediach społecznościowych Mateusz Baczyński.

Nie żyje Piotr Pytlakowski. Dziennikarz od lat związany był z "Polityką"

Piotr Pytlakowski od lat związany był z tygodnikiem "Polityka", ale publikował także w "Gazecie Wyborczej", "Życiu Warszawy" i "Życiu". Specjalizował się w tematyce kryminalnej, na łamach dzienników i tygodników opisywał największe grupy przestępcze w Polsce. W 1999 r. został laureatem nagrody Grand Press w kategorii "dziennikarstwo śledcze". W 2024 r. otrzymał 27. Nagrodę im. Jana Długosza za książkę "Strefa niepamięci"

Pytlakowski był współtwórcą 11-odcinkowego serialu dokumentalnego "Alfabet mafii" (2004) i autorem scenariuszy do seriali "Odwróceni" (2007) i "Świadek koronny" (2007). W 2010 r. wyreżyserował dokumentalny film fabularyzowany "Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy" i "Ścigany".

REKLAMA

Czytaj także: 

Pochodził z dziennikarskiej rodziny. Jego matka Sabina z domu Wiernik i ojciec Jerzy, byli związani z Polskim Radiem. W ten sposób Piotr Pylakowski po raz pierwszy zetknął się z mediami w Teatrze Polskiego Radia, jako specjalista od efektów akustycznych. Potem, chcąc dostać się na studia dziennikarskie, zaczął pracę w radiowej Trójce.  

Polskie Radio/PAP/Onet.pl/TVN24.pl/RadioZET.pl/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej