Nie zastosujesz się do nowych przepisów - zapłacisz karę. Zmiany segregacji śmieci
Od nowego roku zmieniły się zasady segregacji śmieci. Zużytych ubrań, torebek, butów i innych rzeczy tekstylnych, nie będzie już można wyrzucić do odpadów zmieszanych, a do specjalnego kontenera. Nowe przepisy dotyczą także segregacji odpadów budowlanych i remontowych.
2025-01-02, 19:43
Nowe zasady segregacji śmieci. Ubrania do osobnego pojemnika
W tym roku zużyte ubrania będzie trzeba wrzucać do specjalnych kontenerów lub wywozić do gminnych sortowni - Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Regulacje mają sprawić, że więcej ubrań będzie poddanych recyklingowi.
W niektórych gminach programu selektywnej zbiórki ubrań przez gminy działają już od jakiegoś czasu. Tak jest np. w Krakowie, gdzie od ośmiu lat funkcjonuje program "100 procent korzyści". - Każdy z mieszkańców może zadzwonić do nas, umówić się na termin, my przyjeżdżamy, odbieramy, niezależnie od ilości te tekstylia można oddawać, ewentualnie - skorzystać z samodzielnego dowozu do punktu selektywnej zbiórki, czyli lamusowni - tłumaczył w rozmowie z Radiem Kraków Piotr Odorczuk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie.
Samorządy nie mają jednak obowiązku odbierania tekstyliów od mieszkańców. W niektórych gminach mieszkańcy nie będą więc mieli wyboru i będą musieli sami dostarczać takie rzeczy do punktów utylizacji.
Segregacja śmieci 2025. Osobny pojemnik nie tylko na ubrania
REKLAMA
Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) można oddawać: zniszczone ubrania, zużyte buty oraz tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, czyli m.in.: zużyte zasłony, firany, stare koce, kołdry, poduszki, uszkodzone dywany, wykładziny, poplamione i nienadające się do użytku pościele czy ręczniki.
Jeśli tekstylia trafią do pojemników na odpady zmieszane, to firmy zajmujące się odbiorem, będą mogły odmówić ich odebrania. A mieszkańcy zapłacą karę.
Nowe przepisy nie powinny być zaskoczeniem dla samorządów. Obowiązek selektywnej zbiórki odzieży został wprowadzony ustawą z lipca 2019 r. Rozszerzono wtedy frakcje przyjmowane w PSZOK o odpady z tekstyliów i odzież, a datę graniczną ustalono na 1 stycznia 2025 r. Od tego momentu gminne punkty muszą być przystosowane do zbierania starych ubrań, koców czy pościeli.
Zmiany w segregacji śmieci. Odpady po remoncie podzielone na sześć frakcji
Od 1 stycznia 2025 roku nowe zasady obowiązują także prowadzących remonty i budowy. Pochodzące z nich odpady trzeba będzie dzielić na sześć frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne (np. beton, cegła, flizy, kamienie. Nowy obowiązek dotyczy zarówno przedsiębiorstw i firm budowlanych, jak i osób prywatnych prowadzących remonty. Celem nowych zasad jest ułatwienie recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów.
REKLAMA
Czytaj także:
- Grudniowa góra śmieci. Jak ją zmniejszyć, aby chronić środowisko?
- Plama Śmieci na Pacyfiku wciąż rośnie. To dryfujące wysypisko odpadów
Słuchaj także "Zmiany klimatu", podkastu Polskiego Radia poświęconego ekologii:
Źródła: Polskie Radio/Polskie Radio 24/PAP/RMF FM/DGP/mbl
REKLAMA