Rewolucja w recyklingu. Co nas czeka od 2025 roku?

2024-07-29, 14:52

Rewolucja w recyklingu. Co nas czeka od 2025 roku?
Unia Europejska chce., aby do roku 2030 aż 70 procent odpadów można było wykorzystać do produkcji nowych towarów.Foto: Shutterstock/Juice Flair

Od 1 stycznia czeka nas ogromna zmiana dotycząca gospodarowania odpadami wtórnymi, co jest zgodne z wymogami unijnej dyrektywy. Dotyczy to dodatkowych pojemników w domach na bioodpady oraz na zużytą odzież. 

Poważną zmianą będzie wprowadzenie systemu kaucyjnego, ale dotyczyć to będzie tylko największych sklepów o powierzchni powyżej 200 mkw., mniejsze placówki handlowe mogą przystąpić do systemu kaucyjnego na zasadach dobrowolności.

Zwrot pieniędzy za butelkę nie będzie wymagał okazania paragonu zakupu towaru w tym konkretnym sklepie.  

Nowy system obejmie jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. 

kaucja za butelki

Ubrania też szkodzą planecie

Unia Europejska uważa, że skala zanieczyszczenia planety z powodu wyrzucanych ubrań, jest absurdalnie wysoka, a sama produkcja ubrań pochłania ogromne ilości wody i energii. Dlatego zostanie wprowadzony obowiązek zbierania niepotrzebnych ubrań już w domach, przez wrzucanie ich do specjalnych pojemników.

REKLAMA


Jaki procent Polaków stosuje się do zasad segregacji odpadów ?źródło: ministerstwo klimatu Jaki procent Polaków stosuje się do zasad segregacji odpadów ?źródło: ministerstwo klimatu

Podobnie będzie z tzw. "niebezpiecznymi odpadami", do których eksperci UE zaliczają np. zużyte baterie, także te śmieci trafią do dodatkowych pojemników, w każdym gospodarstwie domowym. Trzecim, nowym pojemnikiem będzie pojemnik na bioodpady. Do tej pory selekcja odpadów dotyczyła: szkła, plastyku, metalu, papieru oraz odpadów zmieszanych. 


system segregacji odpadów system segregacji odpadów

Nowe wymogi wobec firm

Firmy budowlane zostaną zobowiązane do selekcji odpadów pod kątem nie tylko szkła, metalu, papieru i plastyku, ale także materiałów budowlanych, zwłaszcza tych toksycznych oraz zbierania do specjalnych pojemników zużytych ubrań i materiałów tekstylnych. 

Obowiązek pilnowania nowych wymogów recyklingu, spadnie na samorządy, które będą mogły wymagać od lokalnych producentów, podziału odpadów na kolejne frakcje, pod kątem ich użyteczności do ponownego wykorzystania.

Dotyczy to zwłaszcza takich materiałów jak: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne i materiały ceramiczne oraz kamienie.

REKLAMA


Jaki procent odpadów nadaje się do powtórnego wykorzystania ? źródło: ministerstwo klimatu Jaki procent odpadów nadaje się do powtórnego wykorzystania ? źródło: ministerstwo klimatu
Czytaj także:

PR24/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej