Plama Śmieci na Pacyfiku wciąż rośnie. To dryfujące wysypisko odpadów

Nazywana jest też dryfującą "wyspą śmieci", ale jej oficjalna nazwa to Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Niebezpieczne zjawisko na Oceanie Spokojnym, które naukowcy obserwują już od lat. Ostatnie wyniki badań są niepokojące. Gigantyczne wysypisko odpadów na oceanie wciąż rośnie, ponieważ w szybkim tempie gromadzą się tam nieduże kawałki plastiku z różnych części świata.

2024-11-28, 17:34

Plama Śmieci na Pacyfiku wciąż rośnie. To dryfujące wysypisko odpadów
Śmieci na powierzchni oceanu/Zdjęcie poglądowe. Foto: Wonderful Nature/Shutterstock

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci swoją powierzchnią dwukrotnie przekracza drugi, największy stan USA, czyli Texas - wynikało z pomiarów przeprowadzonych w 2018 roku. Wykazały one również, że ogromne wysypisko śmieci liczy ponad trzy razy więcej kilometrów kwadratowych, niż cała Francja.

To nic innego jak gigantyczne, dryfujące wysypisko odpadów. Zostało utworzone przez prądy oceaniczne w północnej części Pacyfiku, pomiędzy Kalifornią a Hawajami.

Czytaj także: 

Zjawisko to jest nie tylko niebezpieczne dla ekosystemu, ale też pod kątem globalnej emisji dwutlenku węgla. Najnowsze ustalenia naukowców wskazują, że problem staje się coraz poważniejszy. Ilość plastiku się bowiem powiększa.

"Wyspa śmieci" na Pacyfiku rośnie. Szokujące wyniki badań

Wyniki badań opublikowane zostały na łamach "Environmental Research Letters". Wskazują one na nieoczekiwany, aczkolwiek znaczny wzrost fragmentów plastiku na wysypisku. Zaobserwowano ten fakt dzięki próbkom, które badacze pobrali w trakcie 50 ekspedycji rozłożonych na siedem lat, w okresie od 2015 do 2022 roku.

REKLAMA

Analiza wykazała, że są to zupełnie nowe fragmenty, które docierają do "wyspy śmieci" z zewnątrz.

Dane pochodzą z ponad tysiąca próbek. Naukowcy dowodzą, że ilość plastiku w skupisku wzrosła z 2,9 kg na kilometr kwadratowy do 14,2 kg. To oznacza, że w przeciągu zaledwie kilku lat wysypisko pięciokrotnie zwiększyło swoją objętość.

Więcej odpadów, niż organizmów żywych

Niepokój wywołują też pomiary mikroplastiku. Jego ilość na "wyspie śmieci" wzrosła z 960 tys. do 1,5 mln na kilometr kwadratowy - czytamy.

REKLAMA

Czytaj także:

Naukowcy obliczyli też, że objętość plastikowych odpadów przewyższa objętość organizmów żywych w tym regionie. Wyniki te są alarmujące, ponieważ Plama Śmieci jest ogromnym zagrożeniem środowiska naturalnego. Już teraz skutki zanieczyszczeń oceanu odczuwalne są do kilku metrów głębokości.

Kolejnym, ogromnym problemem jest to, że żyjące w okolicy zwierzęta morskie regularnie połykają szkodliwe plastikowe odpady lub zaplątuje się w nie, a to skutkuje tragiczną śmiercią i wymieraniem populacji. Śmieci te są też potencjalnym zagrożeniem ze względu na emisję dwutlenku węgla poprzez zakłócanie żerowania zooplanktonu.

REKLAMA

Ogromne zagrożenie dla oceanu

- Wzrost liczby plastikowych fragmentów zaobserwowany w naszych badaniach jest bezpośrednim skutkiem nieodpowiedniego zarządzania odpadami plastikowymi przed dekady, co prowadzi do nieustannej akumulacji odpadów w środowisku morskim. To zanieczyszczenie szkodzi życiu oceanicznemu, a skutki tego zjawiska dopiero zaczynamy w pełni rozumieć - mówił cytowany przez zagraniczne media członek zespołu badawczego, Laurent Lebreton.

Naukowcy apelują o wzmożone działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem plastikiem.

REKLAMA

- Konieczna jest zdecydowana i wspólna interwencja prowadzona na skalę globalną - powiedział Lebreton.

Źródła: X.com/AzerNews/The OceanCleanup/Youtube/Leonde.fr/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej