Nadciągają burze śnieżne. Przed nami trudne godziny. Nowe alerty IMGW
Warunki atmosferyczne dają się w piątek bardzo we znaki. Cały długi weekend może być pod tym względem niezwykle trudny. Nie zabraknie śniegu, mrozu, marznących opadów. Niewykluczony jest sztorm na Bałtyku i burze śnieżne na północy kraju. IMGW opublikował nowe alerty, które obejmują praktycznie całą Polskę.
2025-01-03, 12:55
Pogoda. Śnieżne uderzenie
Początek roku zaskoczył atakiem zimy. Terytorium kraju jest obecnie pod wpływem zatoki niżu znad północnej Europy, w strefie przemieszczających się z północnego zachodu na południowy wschód frontów atmosferycznych. Napływa arktyczne powietrze. To może doprowadzić do gwałtownych śnieżyc.
- Tej nocy na pewno się nie wyśpisz. Jutro przyjdzie senność i zmęczenie
- Jęzor mroźnego powietrza znad Syberii sunie do Polski. Potężna zima niebawem: -20 st. C.
- Żywioł pustoszy Polskę, pokazali nagrania. Pogoda będzie jeszcze gorsza
Śnieg ma spaść w całym kraju. Niewykluczone są zawieje i zamiecie, ale to nie wszystko. Oczekiwane są również burze śnieżne z wyładowaniami atmosferycznymi. Prognozuje się je w północnej części kraju, w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, ale również w woj. podlaskim, wielkopolskim i w mazowieckim.
Śnieg, burze i wiatr. Alerty IMGW
Aura przełoży się na niebezpieczne warunki na drogach i chodnikach. Ujemne temperatury sprawią, że mokre nawierzchnie będą zamarzać. Doprowadzi to do groźnych oblodzeń. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia dla sporej części kraju.
REKLAMA
Dotyczą centralnej Polski od ściany wschodniej do zachodniej, a także północnych terenów województw małopolskiego i podkarpackiego, terytorium Opolszczyzny i Śląska oraz większej części Dolnośląskiego.
Ponadto Instytut zapowiada, że możliwe w piątek w całej Polsce są burze. W północnej połowie kraju, prawdopodobieństwo zjawiska przekracza 60 procent. "Największa szansa na ich wystąpienie jest w północnej i środkowej części kraju w strefie przemieszczającego się z północnego zachodu na południowy wschód chłodnego frontu atmosferycznego" - czytamy.
10 w skali Beuforta na Bałtyku
Na Bałtyku spodziewany jest sztorm. Na południowo-wschodnich wodach morza prognozowany jest wiatr południowo-wschodni do zachodniego, skręcający na północno-zachodni od 6 do 7 stopni w skali Beauforta, wzrastający do 7-9 stopni, w porywach do 10 stopni.
REKLAMA
Ponadto obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wybrzeżu wschodnim i na morskich wodach wewnętrznych kraju. Z uwagi na silny wiatr możliwe są duże wahania poziomów wody. Miejscami okresowo może zostać nieznacznie przekroczony stan alarmowy.
Posłuchaj
Wiatr w północnej połowie kraju. Są alerty
Silny wiatr jest i będzie wyzwaniem w sporej części Polski. Na Wybrzeżu możliwe są porywy o prędkości nawet 95 km/h. Dla skrajnych północnych powiatów nadmorskich wydano alarmy drugiego stopnia. Pierwszostopniowe alerty obowiązują na pozostałym terenie Pomorza i Pomorza Zachodniego, a także w Lubuskiem, Kujawsko-Pomorskiem, Warmii i Mazurach, niemal całej Wielkopolsce oraz na północy Łódzkiego, Mazowsza i Podlasia.
Ostrzeżenia IMGW. Zawirowań będzie więcej
Mapy IMGW wskazują, że synoptycy będą alarmować także w weekend. W sobotę na Podhalu mają wystąpić silne mrozy. W niedzielę spodziewane są marznące opady na terenie całej Polski, a także silny wiatr w pasie od Śląska Cieszyńskiego do Bieszczadów.
W poniedziałek zawirowania pogodowe w długi weekend zwieńczyć mogą znów marznące opady (w Małopolsce, Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu) oraz wichury (na południu od woj. śląskiego po podkarpackie).
REKLAMA
W związku z aurą na początku roku na baczności powinni mieć się kierowcy. Okres od piątku do poniedziałku będzie dla użytkowników aut trudny - zapowiada rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Z uwagi na wichury zagrażać mogą połamane gałęzie, a nawet wyrwane z korzeniami drzewa - ostrzega ekspert.
Źródła: IMGW/PAP/Polskie Radio/ms
REKLAMA