Fenomen Trylogii. "Magia Sienkiewicza nadal działa"

Powstała pod koniec XIX wieku "ku pokrzepieniu serc". Trylogia autorstwa Henryka Sienkiewicza jest do dziś najbardziej popularnym polskim cyklem powieściowym w historii. Czy po 150 latach potrzebujemy jej nowej wersji? W audycji TurboHistoria rozmowa z Adamem Stawickim, autorem "Mroku północy" i "Korony carów", czyli dwóch pierwszych tomów prequelu sienkiewiczowskiej Trylogii.

2025-01-03, 22:30

Fenomen Trylogii. "Magia Sienkiewicza nadal działa"
1974. Kadr z filmu "Potop" w reżyserii Jerzego Hoffmana.Foto: PAP/CAF-Zbigniew Matuszewski

- Według mnie Henryk Sienkiewicz był pisarzem typu "pop" tamtych lat, potrafił zdecydowanie dotrzeć do czytelnika (...) umiał pisać dla ludzi w taki sposób, że każdy był w stanie to zrozumieć i przeżywać, bo to jest też ważne, żeby literaturę dało się przeżywać - powiedział Adam Stawicki.

Posłuchaj

Adam Stawicki o fenomenie Henryka Sienkiewicza i swoich powieściach, które są prequelami sienkiewiczowskiej Trylogii (Polskie Radio 24/TurboHistoria) 41:58
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że magia Sienkiewicza, magia Trylogii "nadal działa". - Patrzyłem na badania czytelnictwa w Polsce i Sienkiewicz jest wciąż w pierwszej trójce pisarzy - powiedział.

Adam Stawicki, który jest autorem m.in. "Mroku północy", czyli powieści rozpoczynającej się niemal pięćdziesiąt lat przed wydarzeniami opisanymi w "Ogniem i mieczem", powiedział dlaczego postanowił zmierzyć się z Sienkiewiczem i dopisać kolejne części Trylogii.

- Trylogia jest absolutnym samograjem, do którego aż szkoda nie dopisać kolejnej części. Ja zawsze chciałem przeczytać, co było wcześniej - powiedział Stawicki. Przyznał, że książka "Mrok północy" - podobnie jak u Sienkiewicza - też została napisana "ku pokrzepieniu serc", bo ono nadal jest potrzebne. - Nam jest potrzebna identyfikacja narodowa, musimy jakoś odróżniać się od innych nacji, a możemy to robić właśnie poprzez swoją historię - powiedział autor "Mroku północy". Dodał, że w swojej książce starał się zachować styl Sienkiewicza, ale też dostosować język powieści do współczesnego czytelnika, np. skracając opisy i przyspieszając akcję.

REKLAMA

"Korona carów"

Adam Stawicki opowiedział też o swojej drugiej książce "Korona carów". Akcja powieści rozpoczyna się w 1606 r. i skupia się na wydarzeniach związanych z Dymitrem Samozwańcem. Autor zabiera nas w podróż do carstwa rosyjskiego w okresie wielkiej smuty. W książce pojawiają się takie postaci jak Jerzy Wołodyjowski - ojciec pana Wołodyjowskiego i pan Zagłoba. Adam Stawicki obszernie opowiadał w audycji o tym, jak wygląda proces pisania powieści historycznej, z jakich korzystał źródeł i co było największym wyzwaniem.

Stawicki powiedział, że w przygotowaniu jest już trzecia część cyklu, która ma się ukazać za rok. Książka będzie opowiadać o walkach z Turkami, przybliży bitwę pod Cecorą, zwycięską dla Polaków obronę Chocimia i ogromny wysiłek, jaki włożyły wszystkie narody Rzeczypospolitej w obronę wspólnej ojczyzny.

***

AudycjaTurboHistoria
ProwadzącyKrzysztof Grzybowski
Gość: Adam Stawicki, autor książek "Mrok północy" i "Korona carów"
Data emisji: 3.01.2025
Godzina emisji: 22.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej