Niezwykłe zjawisko. Warto dziś spojrzeć w niebo. Kolejna okazja za 15 lat
W sobotę wczesnym wieczorem będzie można zaobserwować zakrycie Saturna przez Księżyc. Niezwykłe zjawisko astronomiczne rozpocznie się około 18.40 i będzie widoczne gołym okiem.
2025-01-04, 16:20
Księżyc w osi Saturna i Ziemi. Planeta całkowicie zniknie
Zaćmienie Saturna przez Księżyc to będzie jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych tego roku - uważa Karol Wójcicki, pasjonat i popularyzator astronomii. Zakrycie nastąpi przy niedużej fazie Księżyca, a planeta z pierścieniami zniknie za ciemną strona tarczy naszego satelity - poinformował na swoim facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach".
We wpisie zwrócił uwagę, że w każdym miejscu na Ziemi zakrycie nastąpi w nieco innym momencie. Moment zakrycia w konkretnej lokalizacji można precyzyjnie ustalić za pomocą darmowej aplikacji Stellarium. W skali Polski różnica może wynosić nawet kilka minut.
Zaćmienie Saturna przez Księżyc. Kiedy?
W Warszawie zakrycie ma rozpocząć się o godzinie 18.41. "Przemieszczający się po niebie Księżyc najpierw zasłoni część pierścieni planety - proces ten potrwa ok. 20 sekund" - wskazał Wójcicki. Następnie od godz. 18:42 za brzegiem tarczy Księżyca zacznie znikać sama planeta. Saturn będzie stopniowo zakrywany przez ok. 40 sekund. Na koniec zza brzegu tarczy Księżyca będzie wystawała już tylko druga część pierścieni, która zniknie do ok. 18.43. Zjawisko będzie można zobaczyć 19 st. nad południowo-zachodnim horyzontem.
"Nieduża faza Księżyca powinna pozwolić Wam na dostrzeżenie całego zjawiska nieuzbrojonym okiem, choć zdecydowanie lepiej byłoby do obserwacji użyć lornetki lub teleskopu. Jeśli postawicie na obserwacje gołym okiem, będziecie mogli zauważyć, że w pewnym momencie jasność Saturna zacznie stopniowo maleć. Zakrywanie planety przez 70 sekund będzie stopniowo zmniejszać jej blask" - zapowiedział Wójcicki.
REKLAMA
Księżyc zasłoni Saturna. Kolejne takie zjawisko za 15 lat
Około godziny 19.41 przemieszczający się po niebie Księżyc odsłoni Saturna po drugiej stronie swojej tarczy. Wójciki zaznaczył, że nastąpi to jednak przy jasnej stronie tarczy i proces ten nie będzie już widoczny gołym okiem.
Kolejna okazja do obserwacji takiego zjawiska nadarzy się dopiero za 15 lat - zauważa Karol Wójcicki.
Czytaj także:
- Apogeum fali mrozu. Nawet -15 stopni. IMGW bije na alarm
- Co zobaczymy na niebie w 2025 roku? Pierwsze zjawiska już na początku stycznia
- Piękne zjawisko na niebie. Zorza polarna nad Polską
Źródła: PAP/Polskie Radio/mbl
REKLAMA
REKLAMA