25 lat po katastrofie w Czarnobylu: ludzie nadal jedzą skażoną żywność

Wynika tak z pilotażowych badań organizacji Greenpeace.

2011-04-06, 07:30

25 lat po katastrofie w Czarnobylu: ludzie nadal jedzą skażoną żywność
. Foto: (fot. Ben Fairless/wikipedia)

Posłuchaj

Skażona żywność na Ukrainie - relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

25 lat po katastrofie w Czarnobylu, mieszkańcy co najmniej dwóch obwodów Ukrainy nadal jedzą napromieniowane produkty. Skażone radioaktywnym cezem-137 są przede wszystkim mleko, grzyby, owoce leśne, ziemniaki i buraki z północno-zachodniej Ukrainy, czyli obwodów rówieńskiego i żytomierskiego.

Na przykład w jednej ze wsi pod Równem skażenie mleka przekraczało 16-krotnie dopuszczalny poziom. Zebrane owoce i warzywa najczęściej są spożywane jedynie przez miejscową ludność.

Autorka badania Iryna Labunska podkreśla, że regularne badanie żywności przez władze zostało przerwane dwa lata temu. Rządzący nie robią także nic, by zmniejszyć poziom napromieniowania produktów spożywczych, na przykład dostarczając czyste nieskażone siano. Pilotażowe badania Greenpeace obejmowały obwody równeński i żytomierski oraz trzeci nieskażony, który nie został nazwany.

26 kwietnia 1986 roku w 4. bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do eksplozji. Silnie skażona została 30-kilometrowa strefa wokół elektrowni. Ocenia się, że na Ukrainie skażeniu uległo około 50 tysięcy kilometrów kwadratowych w 12 różnych obwodach kraju.

Lekarze od wielu lat odradzają jedzenie grzybów i owoców leśnych, a także niektórych produktów rolnych i picie mleka z obwodów wołyńskiego i żytomierskiego.

Rok
Rok 1987. Helikopter Mi-26 bierze udział w usuwaniu skutków katastrofy


IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej