Deweloper zburzył dom rodzinny założycieli AC/DC. Teraz przeprasza
Fani Angusa i Malcolma Youngów są oburzeni wyburzeniem przez dewelopera domu rodzinnego założycieli AC/DC w Sydney pod apartamentowiec. Szef firmy budowlanej przeprosił i tłumaczył, że nie wiedział o historycznym znaczeniu tego miejsca. Obiecał też upamiętnić braci-muzyków w nowej inwestycji.
2025-01-08, 21:35
Ikoniczny dom w Sydney zburzony. Tam zaczęła się historia AC/DC
Wyburzony niewielki dom przy Burleigh Street w Burwood na przedmieściach Sydney był związany z historią AC/DC. Angus i Malcolm Youngowie zamieszkali tam w 1965 roku, w wieku 10 i 12 lat, zaraz po przeprowadzce ze Szkocji. Tam także, w 1973 roku, rozpoczęła się historia australijskiego zespołu, tam zabrzmiały pierwsze riffy słynnego później gitarzysty. Na mundurkach nieodległego liceum Ashfield Boys wzorowany jest także ikoniczny strój sceniczny Angusa - krótkie spodenki.
Apartamentowce w miejscu historycznego domu. Deweloper przeprasza i tłumaczy: nie wiedzieliśmy
Deweloper kupił historyczny budynek za 5,8 miliona dolarów w 2023 roku, lecz zburzył go kilka tygodni temu, by postawić tam apartamentowce warte w sumie blisko 29 milionów dolarów. Za obrócenie słynnego domu w ruiny przeprosił właściciel firmy Burwood Square. - Żałujemy, że poprzedni wieloletni właściciel nie podzielił się z nami tak istotną częścią historii nieruchomości - przekazał Leon Kmita cytowany przez internetowy serwis stacji ABC.
- Dowiedzieliśmy się o tym powiązaniu już po realizacji naszych planów, byliśmy zszokowani. Naprawdę przepraszamy za to przeoczenie - podkreślił. Zapowiedział też, że postara się odpowiednio uhonorować dziedzictwo twórców AC/DC. - Chociaż nie możemy zmienić przeszłości, jesteśmy oddani świętowaniu tej znaczącej części ich historii - mówił Kmita, zapowiadając jednocześnie odzyskanie części gruzów ważnego dla fanów zespołu budynku i wkomponowanie ich w nową inwestycję.
REKLAMA
Fani oburzeni zburzeniem domu rodzinnego twórców AC/DC. Pretensje pod adresem radnych
Budowla była wpisana do rejestru historycznych budowli od 2013 roku, jednak nie była chroniona na mocy prawa lokalnego lub stanowego - podkreślili lokalni radni miejscy w oświadczeniu. Jednocześnie rajcy zaznaczyli, dokładają wszelkich starań, by zaznaczyć znaczenie tej okolicy dla historii muzyki rozrywkowej.
Nie przekonuje to jednak fanów zespołu, którzy nie kryją swego oburzenia i zarzucają radnym opieszałość w ochronie ważnych budowli. "Jak to się dzieje. Całkowita hańba" - napisał członek grupy AC/DC Rock 'n' Roll Thunder na Facebooku cytowany przez ABC. "Niewiarygodne, że można to zrobić skarbowi narodowemu" - napisał inny.
Słynne na cały świat riffy popłynęły z Sydney
AC/DC powstało w 1973 z inicjatywy braci - Malcolma i Angusa Youngów. Zespół uznawany jest za jeden najważniejszych w historii muzyki rockowej, w tym za jedną z głównych inspiracji europejskich zespołów nowej fali heavy metalowej w latach 80.
Czytaj także:
- Elvis Presley. Legendarny król rock'and'rolla
- Depeche Mode - wspominamy pierwszy koncert w Warszawie z 1985 roku
Zespół wydał 18 pełnowymiarowych albumów studyjnych, trzy koncertowe i 57 singli. Pięćdziesiąt nominacji do nagród muzycznych przyniosło im 17 statuetek, w tym dwie Grammy. Na ich (z pozoru) prostych riffach wychowały się całe pokolenia gitarzystów.
REKLAMA
Źródła: ABC/PolskieRadio24.pl/mbl
REKLAMA