Wątki kryminalne w powieściach Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
Jeden z najpopularniejszych autorów książek w dwudziestoleciu międzywojennym. Napisał m.in. "Karierę Nikodema Dyzmy" i "Znachora". Tadeusza Dołęga-Mostowicza był prawdziwą gwiazdą przedwojennej kultury masowej w Polsce, a część jego powieści została zekranizowana jeszcze w latach 30. XX wieku. - Można go też nazwać pisarzem sensacyjno-kryminalnym, bo wolumen jego twórczości był bardzo szeroki - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i dziennikarz Paweł Rzewuski.
2025-01-10, 13:08
Tadeusz Dołęga-Mostowicz jest autorem kilkunastu bestsellerów, które uczyniły z niego najbogatszego twórcę II RP. Środowisko literackie nie znosiło go, bo "pisał dla kucharek". Po części było to prawdą, bo zdarzyło mu się kilka powieści niskich lotów. Milczało za to o jego najlepszych dziełach, w których wnikliwie i w sensacyjnym stylu przedstawił społeczeństwo przedwojennej Polski, poczynając od zupełnych dołów, a na elitach kończąc. Cenił go i podziwiał młody Witold Gombrowicz, który zanim stworzył "Ferdydurke", chciał zrobić karierę jako autor... kryminałów.
Posłuchaj
Tadeusz Dołęga-Mostowicz miał niezwykłą łatwość pisania. Od 1931 do 1939 wydrukował 17 powieści. Często opisywał też wydarzenia z własnego życia. Był przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. W 1927 został pobity przez bojówki marszałka. Legenda głosi, że wrzucony do glinianki utonąłby tam, gdyby nie uratował go przejeżdżający drogą chłop. Tę historię opisał później w "Znachorze".
***
REKLAMA
Audycja: Więcej niż kryminał
Prowadzący: Grzegorz Kalinowski
Gość: Paweł Rzewuski
Data emisji: 9.01.25
Godzina emisji: 22.06
Źródło: PR24/jt
Polecane
REKLAMA