Co wydarzyło się w nocy? Pięć najważniejszych informacji

Sprawdź, co działo się w nocy z piątku na sobotę (10/11 stycznia) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.

2025-01-11, 06:37

Co wydarzyło się w nocy? Pięć najważniejszych informacji
Prezydent USA Joe Biden. Foto: Andrew Leyden/Shutterstock

Prezydent USA J. Biden o nowych sankcjach wobec Rosji

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Władimir Putin znajduje się w "trudnej sytuacji", po tym jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły nowe sankcje na rosyjski sektor energetyczny. - Putin jest teraz w trudnym położeniu, a kluczowe jest, aby nie miał przestrzeni do kontynuowania tych strasznych działań, które wciąż podejmuje - powiedział Joe Biden na konferencji prasowej w Białym Domu. Amerykański prezydent wyraził również przekonanie, że Ukraina ma "realną szansę na zwycięstwo", jeśli utrzyma wsparcie Zachodu. Podkreślił, jak ważne jest dalsze działanie w tym kierunku, szczególnie w obliczu nadchodzącej zmiany administracji prezydenckiej w USA, gdzie już za kilka dni urząd obejmie Donald Trump. Joe Biden odniósł się również do zmian w weryfikowaniu treści firmy Meta. Prezydent USA nazwał "haniebną" decyzję firmy, która dotyczy między innymi wycofania weryfikatorów faktów w Stanach Zjednoczonych. - Prawda ma znaczenie. Nie sądzicie, że to istotne, że pozwalają publikować rzeczy, które są po prostu nieprawdziwe, a miliony ludzi je czytają? Chcę wiedzieć, o co w tym chodzi. To całkowicie sprzeczne z tym, czym jest Ameryka - mówił Joe Biden.

Libia. Ponad 100 migrantów uratowaych na Morzu Śródziemnym

Statek ratunkowy Ocean Viking, czarterowany przez organizację pozarządową SOS Mediterranee, uratował w piątek 101 migrantów, w tym 29 kobiet i siedmioro dzieci, znajdujących się w drewnianej łodzi u wybrzeży Libii. Była to pierwsza akcja ratunkowa w tym roku - poinformowano. "Łódź w niebezpieczeństwie została zauważona przez lornetkę na wodach międzynarodowych libijskiego regionu poszukiwawczo-ratowniczego" - napisała w komunikacie SOS Mediterranee. Migranci pochodzą głównie z Somalii, Syrii, Erytrei i Egiptu. Obecnie są transportowani do Rawenny - portu przydzielonego przez włoskie władze. "Rawenna, oddalona o cztery dni żeglugi, została wyznaczona jako port wyokrętowania, mimo że pogoda jest zła, a morze wzburzone. Dlatego prosimy włoskie władze o wyznaczenie bliższego portu" - zakomunikowała organizacja.

Niemcy. Tankowiec rosyjskiej "floty cieni" dryfuje w pobliżu Rugiii

Tankowiec rosyjskiej "floty cieni" dryfuje na północ od wyspy Rugii w Niemczech. Według informacji przekazanych przez lokalne władze, statek "Eventin" był uszkodzony i transportował blisko 100 tysięcy ton ropy naftowej. Na miejsce skierowano holowniki ratunkowe, które ustabilizowały tankowiec i uniemożliwiły mu dalsze dryfowanie. W akcji uczestniczyły również samoloty nadzorujące sytuację, które nie wykryły wycieku ropy. Służby poinformowały o trudnych warunkach pogodowych, w tym wysokich falach i wzmagającym się wietrze. Decyzja o ewentualnym odholowaniu statku do portu jeszcze nie zapadła. Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zarzuciła Rosji wykorzystywanie "zniszczonych tankowców" w celu obchodzenia sankcji nałożonych przez Zachód na eksport rosyjskiej ropy. Szefowa resortu ostrzegła, że takie działania stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy. Tankowiec "Eventin" pływa pod banderą Panamy, jednak został powiązany z rosyjską "flotą cieni" - statkami używanymi przez Moskwę do eksportu ropy mimo nałożonych sankcji. Liczba takich jednostek znacznie wzrosła od początku inwazji na Ukrainę. W odpowiedzi na te działania Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły kolejne sankcje na jednostki wykorzystywane w handlu rosyjską ropą.

USA, Los Angeles.Są przeprosiny za fałszywe alerty

Służby zarządzania kryzysowego w Los Angeles przeprosiły za pomyłkowo wysłane alerty wzywające do ewakuacji. W mieście szaleją pożary, które spowodowały śmierć co najmniej dziesięciu osób i zniszczyły dziesięć tysięcy budynków. W środę i czwaftek miliony mieszkańców otrzymały SMS-owe alerty wzywające, aby przygotować się do ewakuacji. Po 20 minutach nadeszło wyjaśnienie, że alert dotyczy tylko jednej dzielnicy w północnej części miasta.
- Brak mi słów, żeby powiedzieć, jak mi przykro - oświadczył dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Hrabstwa Los Angeles, Kevin McGowan. Przyznał, że omyłkowo wysłane alerty wywołały frustrację, gniew i strach wśród mieszkańców. Dodał, że wraz ze specjalistami pracuje nad wyjaśnieniem przyczyn pomyłki. Prezydent Joe Biden poinformował, że strażacy osiągnęli postęp w walce z pożarami. Trzy mniejsze pożary są opanowane w kilkudziesięciu procentach podczas gdy dwa największe w trzech i ośmiu procentach.

REKLAMA

Nie żyje były prezes PKOl Andrzej Kraśnicki

Po długiej chorobie zmarł Andrzej Kraśnicki, wieloletni prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Miał 75 lat. "Polski sport poniósł wielką stratę" - przekazał PKOI w komunikacie. Andrzej Kraśnicki był prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego w latach 2010-23. W latach 2003-2005 piastował stanowisko prezesa Polskiej Konfederacji Sportu, w latach 2006-2021 prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, a potem prezesa honorowego tej federacji. Był szanowanym członkiem i ekspertem wielu komisji w obszarze Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, wielokrotnym szefem Olimpijskiej Reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie. Był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, był także wyróżniony przez wiele Narodowych Komitetów Olimpijskich oraz liczne polskie i międzynarodowe organizacje. W ostatnim czasie został mianowany Honorowym Prezesem PKOl.

Źródła: IAR/Polskie Radio/PAP/AFP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej