Niedziela Chrztu Pańskiego - koniec okresu Bożego Narodzenia

Kościół katolicki obchodzi święto Chrztu Pańskiego w pierwszą niedzielę po uroczystości Trzech Króli. Zamyka ono liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.

2025-01-12, 08:42

Niedziela Chrztu Pańskiego - koniec okresu Bożego Narodzenia
Święto Chrztu Pańskiego. To ważna data dla Kościoła. Foto: shutterstock.com/Alexandre Prevot

Kościół katolicki obchodzi niedzielę Chrztu Pańskiego. Początkowo 13 stycznia

Święto Chrztu Pańskiego wprowadził w Kościele katolickim papież Pius XII dekretem z 23 marca 1955 r. pod nazwą "Wspomnienie Chrztu Pana Jezusa". Początkowo obchodzone było 13 stycznia - w miejsce dawnej oktawy Epifanii. Posoborowa reforma kalendarza liturgicznego w 1969 r. przeniosła je na niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego i zmieniła nazwę na święto Chrztu Pańskiego.

Tego dnia Kościół katolicki wspomina opisany przez trzech Ewangelistów chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie z rąk Jana Chrzciciela. Najwięcej szczegółów jest u św. Mateusza. "Gdy Jezus został ochrzczony, otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: »Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie«" - napisał ewangelista.

Chrzest w Kościele katolickim jest jednym z siedmiu sakramentów. Dzięki niemu człowiek staje się synem Bożym i zostaje włączany do wspólnoty Kościoła. Zgodnie z nauką Kościoła "odpuszcza on grzech pierworodny i wszystkie grzechy osobiste, rodząc człowieka do nowego życia, przez które staje się przybranym synem Ojca, członkiem Chrystusa, świątynią Ducha Świętego" - wskazuje "Katechizm Kościoła katolickiego" (KKK). Dodaje, że "przez fakt przyjęcia tego sakramentu ochrzczony jest włączony w Kościół - Ciało Chrystusa, i staje się uczestnikiem kapłaństwa Chrystusa".

Chrzest "nieodwołalny i nieodwracalny". Co mówi Katechizm?

Zarówno Kodeks prawa kanonicznego jak i Katechizm wskazują, że z racji swojego "niezniszczalnego charakteru" chrzest jest nieodwołalny i nieodwracalny. "Znamienia tego nie wymazuje żaden grzech, chociaż z jego powodu chrzest może nie przynosić »owoców zbawienia«" - czytamy w Katechizmie. Niezniszczalny charakter chrztu oznacza również, że "nie może on zostać powtórzony".

REKLAMA

Obrzęd chrztu w Kościele katolickim polega na zanurzeniu kandydata w wodzie lub polaniu nią jego głowy z jednoczesnym wezwaniem Trójcy Świętej, czyli Ojca, Syna i Ducha Świętego, i namaszczeniu czoła krzyżmem. W Kościele katolickim chrzest przeważnie udzielany jest dzieciom, ponieważ "jest łaską i darem Bożym, które nie zakładają ludzkich zasług".

Niezniszczalny charakter chrztu oznacza również, że nie wymazuje go także formalny akt apostazji. Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim prawem "odstępca od wiary popełnia grzech ciężki, a ponadto, mocą samego prawa, zaciąga karę ekskomuniki (latae sententiae), która pozbawia go możliwości korzystania z sakramentów św. oraz prawa do katolickiego pogrzebu i mszy św. pogrzebowej". W sytuacji dzieci, które zmarłych bez chrztu, Kościół zachęca do ufności w miłosierdzie Boże i modlitwy o ich zbawienie.

Czytaj także:

Źródło: PAP/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej