Anna Mieszkowska nie żyje. Była autorką biografii Ireny Sendlerowej

Zmarła Anna Mieszkowska, badaczka teatru i pisarka, autorka m.in. książek poświęconych Marianowi Hemarowi i biografii Ireny Sendlerowej. O odejściu Anny Mieszkowskiej poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych Fundacja AVE, z którą w ostatnich latach współpracowała.

2025-01-14, 08:07

Anna Mieszkowska nie żyje. Była autorką biografii Ireny Sendlerowej
Anna Mieszkowska była badaczką emigracyjnych losów przedwojennych gwiazd scen i filmu i autorką biografii, m.in. Ireny Sendlerowej. Foto: PAP/Andrzej Rybczyńskii

"Dziś po północy odeszła Anna Mieszkowska" - poinformowano w poście opublikowanym na profilu Fundacji AVE w poniedziałek wieczorem. Była "badaczką, wybitną znawczynią świata artystycznego II Rzeczypospolitej, autorką kultowych książek o przedwojennym kabarecie i artystach" - wspomniano. 

Nie żyje Anna Mieszkowska. Autorka biografii Ireny Sendlerowej

Anna Mieszkowska urodziła się w 1958 roku. Była absolwentką wiedzy o teatrze w warszawskiej PWST. Zajmowała się dokumentowaniem działalności teatralnej polskich artystów poza granicami kraju. Wydała książki poświęcone m.in. Hannie Ordonównie, Eugeniuszowi Bodo i Fryderykowi Jarosemu. W szczególności interesowała się twórczością Mariana Hemara, o którym napisała m.in. "Za dawno, za do­brze się znamy. Pio­sen­ki Ma­ria­na He­ma­ra" i "Ja, ka­ba­re­ciarz. Ma­rian Hemar od Lwowa do Lon­dy­nu". 

W swojej pracy pisała także o Irenie Sendlerowej. Jest autorką książek: "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" oraz "Matka dzie­ci Ho­lo­cau­stu. Hi­sto­ria Ireny Sen­dle­ro­wej", na podstawie której nakręcono film "Dzieci Ireny Sendlerowej". Książki Anny Mieszkowskiej przetłumaczono i opublikowano m.in. w Niemczech, USA i Izraelu. 

Publikacje Anny Mieszkowskiej można znaleźć w "Pamiętniku Teatralnym" i w "Archiwum Emigracji" - napisało na swojej stronie internetowej Wydawnictwo Marginesy. Pisarka była też autorką haseł dla encyklopedii i słowników (WEP, Słownik biograficzny teatru polskiego, Polski Słownik Biograficzny) - wskazano. Była też częstym gościem audycji Polskiego Radia - podkreślono.

REKLAMA

Działalność na rzecz społeczności Białołęki

Autorka była także osobą "wielkiego serca, wspaniałych pomysłów i wielkiej miłości do świata" - napisała we wspomnieniowym poście w mediach społecznościowych warszawska Fundacja AVE, z którą w ostatnim czasie związana była Anna Mieszkowska.

Czytaj także: 

Była autorką książki "Modlińska 257: miejsce magiczne" poświęconej zabytkowej willi na stołecznej Białołęce, pełniącej w przeszłości funkcje m.in. domu pomocy dla kobiet chcących odejść od prostytucji, czy magazynu broni Armii Krajowej, a obecnie przebudowywanego do roli centrum społeczności lokalnej. "Dzięki Ani również Modlińska 257 została uratowana" - podkreśliła Fundacja AVE. 

Anna Mieszkowska zmarła na krótko przed ukazaniem się jej książki poświęconej swemu ojcu. "Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy najszczerszego współczucia" - podkreśliła fundacja we wpisie. 

REKLAMA

Źródła: AnnaMieszkowska.pl/Marginesy.com.pl/Facebook/mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej