Przepuklina. Często wymaga pilnej interwencji chirurga
- Przepuklina ma wiele odmian, trzeba w porę zareagować na nietypowe objawy, choć prowadzi do niej wiek, obciążenia genetyczne oraz otyłość. Ale nie zawsze muszą być operowana - powiedziała dr n. med. Małgorzata Polańska- Płachta, chirurg i onkolog w audycji Samo zdrowie.
2025-01-14, 20:00
W opinii gościa audycji okres po pandemii COVID-19, pokazał jak wielkim problemem społecznym, jest przepuklina, która w tym trudnym okresie, zeszła na drugi plan. A dziś bardzo wielu pacjentów zgłasza się do poradni po pilną pomoc.
Jakie są odmiany przepukliny?
- Najczęstszą odmianą przepukliny u mężczyzn i kobiet, jest przepuklina pachwionowa. Choć częściej mają z tym problem panowie, bo więcej podnoszą ciężarów i mają do tego skłonność genetyczną np. do niezamknięcia się odpowiedniego kanału, przy zstępowania jąder i wtedy jelita zaczynają wchodzić im do jąder - tłumaczyła lekarz Małgorzata Polańska-Płachta.
Posłuchaj
Ekspertka przypomniała, że zdarzają się też przepukliny udowe i pępkowe oraz pooperacyjne, choć występują zdecydowanie rzadziej. Przepuklina pooperacyjne dotyczą np. przypadków chirurgii jelit lub operacji usunięcia wyrostka.
REKLAMA
Sygnały groźne dla zdrowia
Poważne objawy z uciskiem w klatce piersiowej jest przepuklina przepony, co jest zagrożeniem dla serca. Zaczerwienienie brzucha w okolicy jelit, zatrzymanie gazów i stolca, wymaga pilnego pojechania na SOR, bo trzeba ratować jelita przed martwicą.
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Małgorzata Polańska-Płachta, chirurg i onkolog
Data emisji: 14.01.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24 / sw
REKLAMA
REKLAMA