Zawieszenie broni i wymiana zakładników. Jest porozumienie Izraela z Hamasem
Izrael i organizacja Hamas uzgodniły zawieszenie broni w Strefie Gazy i wymianę żydowskich zakładników na palestyńskich więźniów.
2025-01-15, 18:04
Strefa Gazy. Co zakłada porozumienie Izraela z Hamasem?
O porozumieniu poinformowała agencję Reutera urzędniczka, mający wgląd w negocjacje. Zawieszenie broni następuje po 15 miesiącach konfliktu.
Porozumienie, które nie zostało jeszcze formalnie ogłoszone, ma zakładać:
- sześciotygodniową początkową fazę zawieszenia broni
- stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy
- uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas w zamian za palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael
Porozumienie osiągnięto po miesiącach nieregularnych negocjacji. Prowadzone były one przez egipskich i katarskich mediatorów, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.
Kluczowa wymiana
Porozumienie przewiduje, że Hamas w ciągu sześciu tygodni zwolni 33 izraelskich zakładników, w tym wszystkie kobiety, dzieci i mężczyzn w wieku ponad 50 lat. W zamian Izrael uwolni 30 palestyńskich więźniów za jednego cywilnego zakładnika i 50 więźniów za jedną żołnierkę.
REKLAMA
Po 16 dniach od rozpoczęcia realizacji układu mają się zacząć rozmowy o drugiej fazie porozumienia, obejmujące zwolnienie reszty izraelskich zakładników, trwałe zawieszenie broni i całkowite wycofanie izraelskich żołnierzy ze Strefy Gazy. Hamas po uwolnieniu izraelskich zakładników wyda ciała tych, którzy zmarli. Wprowadzanie porozumienia w życie ma być gwarantowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.
Minister spraw zagranicznych Izraela Gideon Saar powiedział, że skraca wizytę w Europie i wraca do Izraela jeszcze w nocy, aby wziąć udział w głosowaniach nad umową. A to oznacza, że głosowania prawdopodobnie odbędą się do czwartku włącznie. Hamas poinformował agencję Reutera, że jego delegacja przekazała mediatorom zgodę na porozumienie o zawieszeniu broni i powrocie zakładników.
Atak na Izrael i operacja w Strefie Gazy
Tel Awiw rozpoczął inwazję na Strefę Gazy, po tym, jak Hamas 7 października 2023 roku dokonał ataku na Izrael, zabijając 1200 osób oraz porywając ponad 250 zakładników. Podczas kampanii Izraela w Strefie Gazy - według szacunków miejscowych władz - zginęło 46 tysięcy ludzi. Wiele miejscowości zostało obróconych w ruinę.
REKLAMA
Prezydent elekt Donald Trump żądał szybkiego zawarcia umowy. Jego wysłannik na Bliski Wschód Steve Witkoff współpracował z zespołem ustępującego prezydenta Joe Bidena, aby doprowadzić do przeforsowania umowy.
Źródła: Reuters/jp/agkm
REKLAMA