Uwaga na dwa wirusy. "Zachorowań może być jeszcze więcej"

Coraz więcej osób choruje na infekcje sezonowe. Spowodowane są one wirusami RSV i grypy. – Zachorowań może być jeszcze więcej, szczególnie na grypę – mówi w rozmowie z Polskim Radiem prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii. – Widać ten wzrost zachorowań w testach potwierdzających, natomiast szczyt jest jeszcze przed nami – zaznacza.

2025-01-18, 16:45

Uwaga na dwa wirusy. "Zachorowań może być jeszcze więcej"
Sezon infekcji - rośnie liczba zachorowań na grypę i RSV. Foto: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z Polskim Radiem dodaje, że obecnie jest wiele zakażeń wirusem RSV, który atakuje górne drogi oddechowe i jest niebezpieczny dla niemowląt oraz małych dzieci. – Niepokoi to, że rośnie liczba hospitalizacji z powodu przebiegu RSV – mówi szef GIS. – Połowa z tych przypadków to są dzieci, a reszta osoby powyżej 65. roku życia. To pokazuje potrzebę rozpowszechnienia szczepień w grupie dorosłych. A mamy szczepionki przeciw RSV. Warto więc o tym cały czas przypominać, że nie tylko kobiety w ciąży, ale również seniorzy i osoby z chorobami płuc powinni się szczepić – podkreśla Główny Inspektor Sanitarny. Przypomnijmy, że w naszym klimacie szczyt sezonu zakażeń wirusowych przypada na styczeń-marzec.

Grypa i RSV - przyczyny, objawy, leczenie

Grypa i wirus RSV to dwie powszechne infekcje układu oddechowego, które szczególnie nasilają się w sezonie jesienno-zimowym. Oba wirusy mają podobny sposób transmisji, ale różnią się grupami ryzyka i przebiegiem choroby.

Objawy zakażenia RSV to katar, kaszel, trudności w oddychaniu, gorączka i świszczący oddech. U niemowląt mogą wystąpić poważniejsze objawy, jak sinica czy apatia i brak apetytu. Z kolei objawami grypy są nagłe wystąpienie wysokiej gorączki, bóle mięśni, kaszel, dreszcze, ból gardła i osłabienie.

Leczenie zakażenia wirusem RSV i grypy zależy od nasilenia objawów i grupy ryzyka. W przypadku RSV stosuje się leczenie objawowe, takie jak nawilżanie powietrza, inhalacje i nawodnienie, a w ciężkich przypadkach hospitalizację i tlenoterapię. Leczenie grypy obejmuje leki przeciwgorączkowe i przeciwwirusowe. Powikłania, takie jak zapalenie płuc, wymagają antybiotykoterapii.

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej