Polskie Radio i MSWiA razem przeciwko czadowi. Czujki do wygrania w konkursach

Czujki tlenku węgla trafią do słuchaczy Polskiego Radia w ramach akcji "Czad i ogień. Obudź czujność", organizowanej wspólnie z MSWiA. Każde z 616 urządzeń przekazanych przez resort będzie można wygrać w antenowych konkursach, a wszystko służyć ma budowaniu świadomości zagrożeń, które niesie czad. 

2025-01-20, 12:48

Polskie Radio i MSWiA razem przeciwko czadowi. Czujki do wygrania w konkursach
MSWiA i Polskie Radio wspólnie włączyły się akcje przeciwko tlenkowi węgla. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Eksperci o bezpieczeństwie

W trakcie trwania kampanii, w Polskim Radiu emitowane będą także spoty edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Konkursy będzie można wygrać w audycjach "Sygnały dnia" i "Ekspres Jedynki" radiowej Jedynki, ale też na pozostałych antenach radiowych - w Dwójce, Trójce oraz Czwórce.

Posłuchaj

- Zainteresowanie konkursem i akcją jest ogromne - mówił dziennikarz Jedynki Daniel Wydrych (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

W audycjach, w rolach ekspertów, wezmą udział strażacy, którzy podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczaniem dotyczącym ochrony przeciwpożarowej i odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania związane z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń grzewczych w sezonie jesienno-zimowym.

Czad śmiertelnie groźny. Siemoniak zachęca do instalacji czujek

MSWiA od lat promuje wiedzę na temat zatrucia czadem. - Każdego roku przypominamy, że czad jest bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Instalujmy czujki, bo te niewielkie urządzenia mogą uratować życie nam i naszym najbliższym. Przed nami Dzień Babci i Dzień Dziadka, a czujka to dobry prezent, by zadbać o tych, których kochamy. Wspólnie możemy zapobiec wielu tragediom, a bezpieczeństwo zaczyna się od budowania świadomości - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Cichy zabójca. Tylko w tym roku blisko 300 interwencji straży

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad to bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona praca serca. Powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych.

REKLAMA

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. W 2024 roku w Polsce doszło do ponad 13 tys. pożarów sadzy, w których 120 osób zostało rannych, a 5 zginęło. Odnotowano ponad 4,3 tys. zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla (czadu), w których poszkodowanych zostało 1 338 osób, a zginęły 53 osoby. Nowy rok dopiero się rozpoczął, a już doszło do 1 093 pożarów sadzy, w których 11 osób zostało rannych. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Jeśli chodzi o zdarzenia związane z emisją tlenku węgla (czadu), w tym roku było ich 273. Poszkodowanych zostało 106 osób, a dwie osoby zmarły.

Chroń się przed czadem, zadbaj o wentylację w mieszkaniu

O prawidłową instalację czujników powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Czytaj także: 

Źródło: Polskie Radio/ mbl

kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej