J.D. Vance przyleci do Polski? Kancelaria prezydenta i MSZ komentują

Nowy wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance ma uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - informuje TVP World. Stacja powołuje się na źródła w rządzie. Informacji tej nie potwierdza minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski ani MSZ.

2025-01-23, 13:17

J.D. Vance przyleci do Polski? Kancelaria prezydenta i MSZ komentują
J. D. Vance przyleci do Polski?. Foto: Pool/ABACA/Abaca/East News

Kancelaria Dudy i MSZ o możliwej wizycie J.D. Vance'a w Polsce

W czwartek TVP World podało, że do Polski przyleci wiceprezydent USA J.D. Vance. Kancelaria Prezydenta nie potwierdza tej informacji. - Organizatorem uroczystości jest Muzeum Auschwitz - mówi prezydencki minister Wojciech Kolarski. - Jeśli ta informacja zostanie potwierdzona, oczywiście będziemy się bardzo cieszyć, że tej rangi amerykański polityk będzie w Polsce - dodaje Kolarski. 

Wyjaśnia przy tym, że “nie ma czegoś takiego jak zaproszenie” na uroczystości w Auschwitz. - Jest po prostu informacja, która trafia do wszystkich ambasad o uroczystości. To od poszczególnych państw zależy, kto weźmie udział i jakiej rangi będzie reprezentacja - tłumaczy. Kolarski przyznał jednocześnie, że toczą się rozmowy z przedstawicielami nowej amerykańskiej administracji.

Podobnie wypowiada się wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski. - Możliwe jest wszystko, bo delegacja może zmienić swój skład do ostatniej chwili - stwierdza i dodaje, że ktoś z nowej amerykańskiej administracji będzie na uroczystościach, ponieważ - jak podkreśla - Amerykanie przywiązują do nich ogromną wagę. 
 
Auschwitz był największym niemieckim obozem koncentracyjnym i jednocześnie największym ośrodkiem natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. Obóz funkcjonował w latach 1940-1945. W tym czasie Niemcy zgładzili tam co najmniej milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów, którzy stanowili 90 procent ofiar, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości. Obóz został wyzwolony przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku.

Czytaj także:

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio/TVP World/ak/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej