Odbudowa zasobów przyrodniczych. "To przełom w myśleniu o przyrodzie w UE"

- Odbudowa zasobów przyrodniczych oznacza tworzenie nowych obszarów chronionych, rezerwatów, parków narodowych, w tych miejscach, gdzie przyroda wymaga pozostawienia jej samej sobie. Dodatkowym elementem będzie aktywne odtwarzanie naturalnych siedliska przyrodniczych. Chodzi o przywracanie naturalnego biegu rzek lub odtwarzanie osuszonych bagien i torfowisk - mówił w Polskim Radiu 24 Augustyn Mikos z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

2025-01-24, 20:00

Odbudowa zasobów przyrodniczych. "To przełom w myśleniu o przyrodzie w UE"
Komisja Europejska chce, aby Polska do roku 2026 przygotowała plan ochrony jej zasobów przyrodniczych.Foto: petrmalinak/shutterstock

W listopadzie 2024 roku resort klimatu rozpoczął prace nad  Krajowym Planem Odbudowy Zasobów Przyrodniczych. W tej sprawie 14 stycznia 2025 roku, podczas konferencji "Natura Ratuje Ludzi - wdrożenie NRL w Polsce", rozpoczęto publiczną debatę o wprowadzeniu nowej legislacji, dotyczącej ochrony przyrody. To nowy plan Uni Europejskiej został przyjęty w Radzie i Parlamencie Europejskim, w sierpniu 2024 roku.

Posłuchaj

Augustyn Mikos o Krajowym Planie Odbudowy Zasobów Przyrodniczych (Zmiana klimatu) 21:31
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z unijnym prawem Polska ma obowiązek przedstawić Komisji Europejskiej swój Krajowy Plan Odbudowy Zasobów Przyrodniczych we wrześniu 2026 roku. W nowych rozwiązaniach, chodzi między innymi o adaptację miast i wsi do zmiany klimatu, zwiększenie bezpieczeństwa wodnego i żywnościowego Polski.

- To przełom w myśleniu o przyrodzie w UE, jeśli chodzi o odtwarzanie środowiska naturalnego, to nie jest  nowy pomysł, ale po raz pierwszy ta idea zostanie wprowadzona we wszystkich krajach europejskich na podstawie jednego rozporządzenia. Od kilku dekad Wspólnota podejmuje różne inicjatywy, aby chronić przyrodę, aby zachować bioróżnorodność, ale te inicjatywy nie były dotąd skuteczne  - wyjaśnił Augustyn Mikos.  

Jakie wnioski wynikają z programu Natura 2000?

Punktem wyjścia nowego unijnego programu, były doświadczenia związane z projektem Natura 2000, która miała chronić naturalne siedliska roślin i zwierząt. A tylko 20-procent tych obszarów jest w stanie, który można uznać za zadawalający, pozostałe 80 procent wymaga aktywnych działań proekologicznych. 

REKLAMA

- Wszyscy zależymy od stanu środowiska naturalnego, także nasza gospodarka. Od bezpieczeństwa żywnościowego, związanego ze stanem rolnictwa, po zapobieganie powodziom i suszom, przez naturalną retencję wody dzięki lasom i łąkom. To przyroda najskuteczniej powstrzymuje zmiany klimatu - tłumaczył Augustyn Mikos.

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Patryk Michalski
Gość: Augustyn Mikos (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot)
Data emisji: 24.01.2025
Godzina emisji: 19.06

REKLAMA


Źródło: Polskie Radio 24 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej