80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Wrażenie zawsze jest piorunujące"
- Zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, horror Holokaustu. Moja mama zawsze uważała, że powinnam się o tym nauczyć wcześnie - mówi mówi brytyjska posłanka, szefowa parlamentarnej grupy ds. Polski, która będzie częścią oficjalnej delegacji Zjednoczonego Królestwa. Rosena Allin-Khan ma korzenie nad Wisłą.
Adam Dąbrowski
2025-01-27, 06:00
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. "Ogromna skala morderstwa"
To będzie jej trzecia wizyta w byłym niemieckim obozie. - Auschwitz odwiedziłam jeszcze jako dziecko. Wrażenie zawsze jest piorunujące. Widok ubrań i rzeczy osobistych ofiar unaocznia ogromną, przemysłową skalę morderstwa - dodaje.
Posłuchaj
Posłanka mówi brytyjskiemu korespondentowi Polskiego Radia, że to dla niej osobiste doświadczenie. - Oczywiście wielu przyjaciół mojej rodziny było Żydami. Żyli w tej samej okolicy. Potem trafili do getta. Przychodziliśmy tam wiele razy. Patrzyliśmy na tablice. Wspominaliśmy utraconych przyjaciół - podkreśla.
Posłuchaj
Pamięć o historii. "Zawsze był ważna"
Mimo że Rosena Allin-Khan urodziła się w trzy dekady po wojnie, w odległej Anglii, podkreśla, że dla jej rodziny pamięć o historii zawsze była ważna. Choćby dlatego, że brat jej babci zginął w Powstaniu Warszawskim. - Z dzieciństwa pamiętam, że jego zdjęcie zawsze stało na kominku w warszawskim domu babci - wspomina rozmówczyni Polskiego Radia.
Posłuchaj
Rosena Allin-Khan to posłanka rządzącej Partii Pracy. Jej matka pochodziła z Polski, była członkinią zespołu "Filipinki". Ojciec pochodził z Pakistanu. Jest lekarką, a od dziewięciu lat także posłanką w londyńskim Tooting.
REKLAMA
- "Auschwitz to było piekło na ziemi". Wspomnienia Eulalii Rudak
- Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"
- Stanisława Leszczyńska: matki strasznie płakały, wyły, skowyczały
- Stefania Wernik: jestem dzieckiem urodzonym w obozie Auschwitz-Birkenau
Źródło: Polskie Radio/Adam Dąbrowski/pb
REKLAMA