Bundestag odrzuca projekt CDU/CSU ustawy o ograniczeniu migracji. Poparcie AfD nie wystarczyło

- To była pokerowa zagrywka Merza, której efektu jeszcze nie znamy. Rzeczywiście przegrał on w tym sensie, że chciał za wszelką cenę przepchnąć przez parlament projekt ustawy ograniczającej migrację autorstwa CDU i był gotowy doprowadzić do tego również dzięki głosom skrajnej prawicy, co dotąd było absolutnym tabu i co jeszcze parę tygodni temu sam Merz bardzo wyraźnie wykluczał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Buras, dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznej (ECFR).

2025-01-31, 21:55

Bundestag odrzuca projekt CDU/CSU ustawy o ograniczeniu migracji. Poparcie AfD nie wystarczyło
Friedrich Merz podczas debaty w Bundestagu, Berlin 29.01.2024.Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Kandydat CDU/CSU Friedrich Merz poniósł prestiżową porażkę w walce o fotel kanclerza - Bundestag odrzucił w piątek forsowany przez niego projekt ustawy o ograniczeniu imigracji. Jego główny rywal kanclerz Olaf Scholz oraz SPD i Zieloni tryumfują.

Przeciwko ustawie głosowało 350 posłów SPD i Zielonych. Za projektem opowiedziało się 338 deputowanych CDU, CSU, FDP i AfD. Pięciu parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Część posłów CDU/CSU i FDP nie głosowała.

Piotr Buras zwracał uwagę, że choć projekt przepadał w głosowaniu, to ważniejsze jest, jak zachowają się wyborcy podczas nadchodzących wyborów nowego kanclerza, które odbędą się 23 lutego. - Dopiero wtedy okaże się, jak ocenią całą jego postawę. Rzeczywiście jest tak, że co do meritum, większość Niemców popiera kierunek polityki migracyjnej, za którym stoi Merz - zaznaczył.

Posłuchaj

Piotr Buras o polityce migracyjnej Niemiec (Świat w powiększeniu) 25:23
+
Dodaj do playlisty

Projekt ustawy przewidywał ograniczenie możliwości przyjazdu członków rodziny do osób, którym przyznano jedynie tymczasową ochronę, bez prawa stałego pobytu w Niemczech. Ponadto policja federalna miała otrzymać dodatkowe uprawnienie w walce przeciwko nielegalnej imigracji, w tym przy zatrzymaniu i deportacji cudzoziemców, którzy weszli w kolizję z prawem.

REKLAMA

Dwa dni temu z inicjatywy Merza Bundestag przyjął rezolucję, zapowiadającą wprowadzenie stałych kontroli na niemieckich granicach państwowych oraz zawracanie z granicy osób bez dokumentów, uprawniających do wjazdu na teren RFN, nawet wtedy, gdy proszą o azyl. Wniosek CDU/CSU uzyskał większość dzięki głosom izolowanej dotychczas prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec. 

Pretekstem do zmian w prawie był niedawny zamach nożownika z Afganistanu, który w Aschaffenburgu w Bawarii zabił dwuletnie dziecko i interweniującego mężczyznę oraz ciężko ranił dwie inne osoby.

Zobacz także:

Merz jest liderem wyścigu do fotela kanclerza, a jego blok chadecki CDU/CSU zdecydowanie prowadzi w sondażach z poparciem w granicach 30 proc., podczas gdy SPD kanclerza Scholza może liczyć na o połowę mniejsze poparcie.

REKLAMA

***

AudycjaŚwiat w powiększeniu
ProwadzącyMagdalena Skajewska
Gość: Piotr Buras, dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznej (ECFR)
Data emisji: 31.01.2025
Godzina emisji: 20.33

Źródło: Polskie Radio 24 / ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej