Sto lat radiofonii w Polsce. Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny "Radiowa kuchnia"
Sto lat temu, 1 lutego 1925 roku w eter nadano komunikat "Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów". Tę chwilę uznaje się za narodziny polskiej radiofonii. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Radiowa kuchnia", oraz rozmowy z Krzysztofem Saganem, realizatorem dźwięku Polskiego Radia, autorem serwisu Radio Polska.
2025-02-02, 15:35
Sto lat temu, 1 lutego 1925 roku, wyemitowano pierwszą, polską eksperymentalną audycję radiową. Datę tę uznaje się za początek naszej radiofonii. Stało się to w niedzielny wieczór, o godzinie 18.00, w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego przy ulicy Narbutta w Warszawie.
Kilka miesięcy później, 18 sierpnia 1925 roku, spółka Polskie Radio dostała koncesję na nadawanie ogólnopolskiego programu radiowego. Do konkursu zgłosiło się dziesięć spółek i firm, w tym Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, które miało znakomite zaplecze techniczne i największe szanse na wygraną. Wygrała jednak spółka Polskie Radio, i to ona już osiem miesięcy później, 18 kwietnia 1926 roku, oddała do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa...". Początkowo audycji słuchało niespełna pięć tysięcy osób. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka.
- W studiu było jedno źródło dźwięku, jeden, jedyny mikrofon. Do mikrofonu mówili spikerzy, do niego grało się muzykę a jeśli już pojawił się w studiu gramofon, to nie był on w żaden sposób podłączony do toru nadawczego, tylko odtwarzał dźwięk przez tubę, a z niej był on zbierany przez ten mikrofon - mówił Krzysztofem Sagan.
Radio rozwijało się w szybkim tempie, a dzięki rozpoczętej w latach 20. ubiegłego wieku produkcji odbiorników radiowych, docierało do coraz większej liczby osób. Polskie Radio od początku postawiło na rozwój ośrodków regionalnych. Kolejno powstawały rozgłośnie w Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wilnie. W 1930 roku dołączyła do nich rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie.
REKLAMA
Posłuchaj
To, że można usłyszeć nadawane audycje w domowych czy samochodowych radiach, jest zasługą całego sztabu ludzi. Radio to taka wielka machina, która nie mogłaby działać, gdyby zabrakło choć jednego elementu. Dziennikarze bez całej obsługi technicznej nie mogliby nic emitować, bez dziennikarzy technicy nadawaliby ciszę. O specyfice pracy w radiu traktuje reportaż "Radiowa kuchnia".
Zobacz także
***
Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Goście: Krzysztof Sagan realizator dźwięku Polskiego Radia, autor serwisu "Radio Polska"
Data emisji: 01.02.2025
Godzina emisji: 22.06
Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA