Wysyp niezwykłych zjawisk na niebie. Luty będzie prawdziwą ucztą
Tegoroczny luty to wyjątkowo dobry czas na obserwacje astronomiczne. Wiele ciekawych zjawisk będzie można dostrzec gołym okiem, a do zobaczenia Urana i Neptuna wystarczy lornetka.
2025-02-04, 13:00
"Parada planet". Wystarczy spojrzeć w niebo
Wyjątkowe zjawiska astronomiczne to coś, czego można się spodziewać, spoglądając w lutym w niebo. Tzw. parada planet - Jowisza, Marsa, Saturna i Wenus, które łatwo zauważyć gołym okiem blisko siebie na niebie - to jedno z nich. W dodatku, mając do dyspozycji choćby dobrą lornetkę, można też pokusić się o szukanie Urana czy Neptuna. A te dwie ostatnie planety nie są często tak łatwe w obserwacji.
Rzecznik Planetarium Śląskiego w Gliwicach Jarosław Juszkiewicz jest przekonany o wyjątkowości lutego 2025 pod względem amatorskich obserwacji nieba. Zwrócił też uwagę na fakt, że w drugiej połowie lutego, choć "parada planet" się skończy, to zauważyć będzie można Merkurego - najbliższą słońcu planetę. Do obserwacji, przypomnijmy, wystarczą dobre oczy i lornetka lub teleskop. Warto też wybrać się poza miasto. Tak zwane zanieczyszczenie światłem utrudnia bowiem obserwacje nieba.
Koniunkcje planet z Księżycem
Spektakularnym i łatwym do zaobserwowania widokiem są zwłaszcza koniunkcje planet z Księżycem. 7 lutego będzie można zobaczyć koniunkcję Księżyca z Jowiszem, 9 lutego z Marsem, a 28 lutego warto wyglądać w pobliżu ziemskiego satelity Saturna. Saturna przy tym Księżyc nie przyćmi swoim światłem, gdyż akurat będzie w nowiu. Obserwując przez lornetkę lub teleskop, będzie można zobaczyć nie tylko Urana i Neptuna, ale przy odrobinie szczęścia także księżyce Jowisza - Io, Ganimedesa, Europę i Kallisto.
Koniunkcje ułatwiają amatorskim obserwatorom znalezienie planety na niebie. W czasie obserwacji warto pamiętać o tym, że planety, świecące stałym światłem, są łatwe do odróżnienia od migoczących gwiazd.
REKLAMA
Rój meteorytów
Obok planetarnych koniunkcji w lutym można też obserwować rój meteorów o nazwie delta Leonidy. Nie należy się jednak spodziewać dużego deszczu meteorów. Naukowcy przewidują ich ok. 2 na godzinę w szczycie aktywności.
W czasie ferii zimowych w województwie śląskim, czyli między 17 lutego a 2 marca, Planetarium Śląskie przewiduje specjalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, są w nim, np. seanse astronomiczne. Specjalne programy edukacyjne wprowadziły też inne planetaria, m.in. to znajdujące się w kompleksie EC1 w Łodzi.
Czytaj także:
Źródło: PAP/AM/kor
REKLAMA