Nawet do 1800 zł miesięcznie. Będzie nowy dodatek dla służb mundurowych
Od 1 lipca wypłacany będzie wyższy dodatek mieszkaniowy dla funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Świadczenie, w zależności od miejsca zamieszkania, będzie wynosiło od 900 do 1800 złotych. Szef rządu podkreślił, że dodatek ma zachęcać nowe osoby do wstępowania do służby.
2025-02-04, 15:00
Nawet do 1800 złotych miesięcznie. Premier Donald Tusk zapowiada dodatki mieszkaniowe
Policjanci, strażacy oraz strażnicy graniczni otrzymają dodatek mieszkaniowy w wysokości od 900 do 1800 zł - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zapowiedział również, że projekt modernizacji policji będzie kontynuowany w przyszłym roku.
- Od dłuższego czasu dyskutowaliśmy jak wygospodarować środki, aby służba w policji, straży pożarnej czy straży granicznej nie była służbą drugiej kategorii jeśli chodzi o wynagrodzenia - powiedział Tusk, podkreślając, że państwo ponosi obecnie bardzo duże wydatki na bezpieczeństwo w związku z "sytuacją wojenną". Ocenił, że dodatek mieszkaniowy, którego wprowadzenie konsultowane było z policjantami i związkami zawodowymi, może w zasadniczy sposób poprawić sytuację materialną funkcjonariuszy.
- Bardzo zależało nam na tym, żeby było więcej zainteresowanych przystąpieniem do służby w policji niż tych, którzy odchodzą z różnych względów - zaznaczył premier. Dodał, że obecnie udało się osiągnąć "satysfakcjonujący" bilans przejść i odejść. - Aby ten pozytywny trend był stały, potrzebne były takie decyzje, jak ta dzisiejsza - zaznaczył.
Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, by przyszłorocznym budżecie można było rozporządzić "kolejny, wielomiliardowy program modernizacji policji".
REKLAMA
"Będziemy kontynuowali wielki program modernizacji policji"
Szef rządu podkreślił podczas wspólnej konferencji z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem w Komendzie Głównej Policji, że nowe zagrożenia wymagają nowych narzędzi do walki z nimi. - Nie muszę nikogo przekonywać, że będzie to wymagało większych nakładów, trochę innego typu szkolenia, kosztownych narzędzi; ale także mówimy o tej bardzo przyziemnej, ale także ważnej z punktu widzenia policjanta - tak na co dzień - modernizacji komisariatów - zauważył Tusk. Mówiąc o pracy służb mundurowych, szef rządu podkreślił, że "osoby ratujące życie i niosące pomoc - będące na służbie 24 godziny na dobę, które są zawsze gotowe do działania - muszą być bezdyskusyjnie szanowane przez wszystkich".
W lipcu wypłata pierwszych dodatków mieszkaniowych dla służb mundurowych
Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak powiedział, że chce, aby funkcjonariusze służb mundurowych pierwsze dodatki mieszkaniowe otrzymali w lipcu. Podkreślił, że koszty mieszkania to jeden z głównych powodów odejść z policji. - Szybko bierzemy się do pracy, żeby te rozwiązania wdrożyć i w lipcu pierwsze świadczenia mieszkaniowe funkcjonariuszom wypłacić - powiedział Siemoniak. Zaznaczył, że decyzja o dodatku mieszkaniowym ma charakter historyczny. Dodał, że koszty mieszkania to jeden z głównych powodów odejść z policji.
- Tusk podpisał ważne porozumienie. Chodzi o współpracę nuklearną
- Orlen zadowolony z emisji obligacji w USA. Ponad 1 mld dolarów na inwestycje
- Minister klimatu dla Polskiego Radia: nie ma planów wycofania się z budowy elektrowni atomowych
Dodatek mieszkaniowy dla służb podległych MSWiA ma być równy temu otrzymywanemu przez żołnierzy. Premier Donald Tusk podkreślił, że zmiany mają pomóc w tym, aby służba w policji czy Straży Granicznej cieszyła się takim samym samym poważaniem, jak służba wojskowa. Dodatek wejdzie w życie od 1 lipca br. i nie będzie opodatkowany.
REKLAMA
Źródła: Polskie Radio/PAP/mg
REKLAMA