Zmiany w podatku od nieruchomości. Co OECD rekomenduje Polsce?
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju sugeruje Polsce wprowadzenie powiązanego z wartością nieruchomości progresywnego podatku. Zdaniem OECD Polska powinna też wprowadzić podatek od pojazdów spalinowych i ograniczyć preferencyjne stawki VAT.
Andrzej Mandel
2025-02-04, 15:38
W poświęconym Polsce raporcie OECD zajęło się zmianami w systemie podatkowym, które Rzeczpospolita Polska powinna wprowadzić. Wśród nich znalazła się propozycja, która wzbudziłaby na pewno duże emocje - zmiana w systemie opodatkowania nieruchomości.
Podatek od nieruchomości powiązany z jej wartością
"Polska powinna przejść na system opodatkowania nieruchomości oparty na jej wartości, stosowany w większości krajów OECD, który dokładniej odzwierciedlałby wartość gruntów i byłby bardziej progresywny i wydajny. Obecny system jest słabym wskaźnikiem zamożności i zdolności płatniczej podatników, ponieważ nie uwzględnia innych (niż powierzchnia mieszkania czy działki - przyp. red.) cech nieruchomości i jej lokalizacji, która jest kluczowym czynnikiem determinującym jej wartość" - stwierdzają autorzy raportu OECD.
Wprowadzenie takiego podatku oznaczałoby faktycznie wprowadzenie podatku katastralnego w formie znanej z krajów zachodnich. Jest on powiązany z wartością nieruchomości i rośnie gdy wartość mieszkania, domu czy działki wzrasta. W przypadku Polski jego wprowadzenie wymagałoby jednak olbrzymich zmian - w RP nadal nie ma jednolitego systemu informacji o nieruchomościach, a do tego, jak zauważa portal Money.pl, trzeba byłoby też usprawnić przepływ danych między księgami wieczystymi, ewidencją gruntów i budynków oraz rejestrami PESEL.
Korzyść finansowa dla samorządów
Jednak wprowadzenie powiązanego z wartością nieruchomości podatku od nich pomogłoby uzyskać samorządom większe wpływy podatkowe. Szczególnie, jeżeli państwo zniosłoby limity stawek podatkowych lub zamiast maksymalnej ustalało minimalną. OECD sugeruje stopniowe wprowadzanie zmian z zastosowaniem różnych stawek odroczenia, ale niewątpliwie efektem byłby wzrost opodatkowania.
REKLAMA
Dla złagodzenia tego wzrostu dla osób najmniej zamożnych OECD proponuje zryczałtowaną ulgę podatkową lub ograniczenie podatku dla mniej zamożnych gospodarstw. Sugerowane jest także (już obecne w Polsce w przypadku nieruchomości) ustanowienie możliwości płacenia podatku w ratach.
Również Międzynarodowy Fundusz Walutowy sugeruje Polsce wprowadzenie podatku katastralnego. Zdaniem MFW to sposób na to, by generalnie wyżej opodatkować majątek w Polsce, co pozwoliłoby ściągnąć więcej podatków od najbogatszych Polaków, którzy w przypadku podatków dochodowych mają największe możliwości ich optymalizacji.
Postulat wprowadzenia progresywnego podatku katastralnego, niekoniecznie od pierwszego mieszkania, od dawna postuluje Lewica Razem.
Nie tylko nieruchomości do opodatkowania
Zaleconym przez OECD podatkiem jest też podatek od pojazdów z silnikiem spalinowym. Uzależnione od poziomu emisji zanieczyszczeń podatki stosowane są szeroko w krajach OECD, podczas gdy Polska wciąż tylko planuje takie rozwiązania. Od 2026 planowane jest w RP wprowadzenie takiego podatku od pojazdów służbowych, co dotknęłoby ok. 10 proc. samochodów osobowych i małych pojazdów dostawczych.
REKLAMA
OECD uważa też, że Polska nadmiernie stosuje preferencyjne stawki VAT, co przyczynia się nie tylko do uszczuplania dochodów podatkowych, ale także zmniejszenia przejrzystości systemu. Dlatego optymalne byłoby zredukowanie liczby wyjątków od podstawowych stawek VAT.
Wśród sugestii Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju znalazła się także propozycja podniesienia opodatkowania spadków.
- Podatek od ogrodzenia to nie żart. Kto musi płacić daninę? Wyjaśniamy
- Koniec z pustostanami? Będzie projekt ustawy
- Razem chce podatku katastralnego, poseł Lewicy protestuje, ma wiele nieruchomości
Źródło: Money.pl/OECD/AM
REKLAMA
REKLAMA