Niezwykłe historie silnych kobiet. "Dziewczyny wojenne. Opowieści o zwykłym bohaterstwie"
Łukasz Modelski opowiada w swojej książce o losach jedenastu kobiet, które w czasach II wojny światowej porzuciły zwykłe życie i stanęły do walki, stały się wojowniczkami. - To były postaci niezwykle długowieczne, to niezwykle silne kobiety. Być może te przeżycia je hartowały, a być może jest to generacja, której już się nie spotyka - mówił autor książki, który był gościem audycji "TurboHistoria".
2025-02-08, 15:55
Historie kobiet walczących o niepodległość
Mieszkały w mieście albo na wsi, inaczej, marzyły o innym życiu. Nagle rozszalała dziejowa zawierucha w jednej chwili zmiotła ich dotychczasowy świat. Wojna odebrała im młodość i całkowicie odmieniła życie. Przyniosła nowe wyzwania, na które nikt nie był przygotowany, a z którymi trzeba było się zmierzyć. Nastały mroczne czasy trudnych wyborów, bohaterskich decyzji i czynów, za które płaciło się krwią - własną, kolegów z oddziału albo najbliższych.
Posłuchaj
Łukasz Modelski opowiadał, jak udało odnaleźć się bohaterki książki, zwrócił także uwagę na zaskakującą prawidłowość. - To były postaci niezwykle długowieczne, to niezwykle silne kobiety. Być może te przeżycia je hartował, a być może jest to generacja, której już się nie spotyka. Okazała się, że znakomita większość bohaterek umiera w okolicach setki, często ja przekraczając - zaznaczył.
Trudne powojenne losy bohaterek. "Lata milczenia"
Wielokrotnie okazywał się, że był pierwszym dziennikarzem, który dotarł do postaci sportretowanych w książce. - Przez lata milczały, to są naprawdę ich pierwsze wypowiedzi - podkreśl. Jak dodał, wpływ na to mogły mieć lata powojenne, kiedy związane z podziemiem niepodległościowym kobiety narażone były na różnego rodzaju szykany komunistycznych władz.
- Charakterystyczną i łączącą te dziewczyny cechą jest to, że po wojnie nie było im zbyt łatwo, miały trudne życie. Niektóre z nich nie mogły pójść na studia, niektóre radziły sobie tak, że zmieniły nazwisko. Ich mężowie najczęściej z tego samego "rozdania" również nie mogli znaleźć pracy, nie mogli studiować. Obecność służby bezpieczeństwa w ich życiu była wyczuwalna aż do upadku komunizmu w Polsce - mówił Modelski.
REKLAMA
"Jednoosobowa jednostka detektywistyczna"
Autor książki podkreślił rolę Barbary Mamińskiej, dyrektorki Biura Kadr i Odznaczeń w Kancelarii Prezydenta, w wydobywaniu na światło dzienne losów wojennych bohaterek. - Znajdowała w przeróżnych miejscach w Polsce dziewczyny, które coś robiły, docierała do nich i przedstawiała je odznaczeń, mniej i bardziej ważnych. To była jednoosobowa jednostka detektywistyczna, której zawdzięczamy większość rozmów, które znalazły się w tej książce - mówił gość audycji.
***
Audycja: TurboHistoria
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Łukasz Modelski, autor książki "Dziewczyny wojenne. Opowieści o zwykłym bohaterstwie"
Data emisji: 07.02.2025
Godzina emisji: 22.06
Źródło: Wydawnictwo Replika / PR24
REKLAMA
REKLAMA