Samolot krążył kilka godzin nad Warszawą. Wykonywał ważną misję. "Usłyszałam hałas"

Samolot Cessna 402B krążył w sobotę przez kilka godzin nad Warszawą. Kilka dni wcześniej podobny lot wykonał nad Krakowem. Wiemy, do kogo należy maszyna i dlaczego lata nad miastami.

2025-02-09, 19:35

Samolot krążył kilka godzin nad Warszawą. Wykonywał ważną misję. "Usłyszałam hałas"
Niewielki samolot krążył przez kilka godzin nad Warszawą.Foto: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/EAST NEWS

Samolot krążył prawie 6 godzin nad Warszawą

Cessna 402B zarejestrowana jako SPFTD przyleciała w piątek z Rzeszowa. Pierwszy lot nad Warszawą rozpoczęła w sobotę o godz. 18:59. Samolot wystartował z lotniska w Modlinie, skierował się nad Białołękę i krążył przez około 4 godziny nad prawobrzeżną częścią stolicy oraz Bielanami, Żoliborzem i Śródmieściem. Po zakończeniu misji wylądował w Modlinie o 23:17. 

Drugi lot wykonał kilka minut po północy. Samolot tym razem latał około 2 godziny nad Śródmieściem, Ochotą, Wolą i północno-zachodnią Warszawą, po czym odleciał do Gdańska. 

Niektórzy mieszkańcy zwrócili uwagę na samolot, który krążył nad miastem. - Usłyszałam hałas późnym wieczorem. Wyjrzałam przez okno i zobaczyłam światła nisko lecącego samolotu. Oddalał się od mojej kamienicy. Ale chwilę później zawrócił i znów leciał w moją stronę. A potem kolejny raz - opowiadała "Gazecie Wyborczej" pani Maria, która ze swojego mieszkania na Pradze Południe obserwowała lot samolotu. 

REKLAMA

Maszyna należy do firmy MGGP Aero z Tarnowa, zajmującej się wykonywaniem zdjęć lotniczych i obrazów termalnych. Przelot nad stolicą zleciła spółka Veolia Energia Warszawa, która pracuje nad poprawą efektywności sieci ciepłowniczej w mieście. Cessna jest wyposażona w specjalistyczną kamerę termowizyjną, która umożliwia wykrycie ubytków ciepła w sieci.

W czwartek samolot wykonał podobny przelot nad Krakowem na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. "Dzięki temu można szybciej zlokalizować miejsca wymagające naprawy" - podało MPEC. Przekłada się to na mniejsze straty energii, a zatem bardziej ekologiczne ogrzewanie miasta.

Czytaj także:

REKLAMA

Źródło: PolskieRadio24.pl/FlightRadar24.pl/Facebook - Razem w ruchu/"Gazeta Wyborcza"/ak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej