MEN zmienia podstawę programową. Nowość na lekcjach biologii czy historii

Edukacja klimatyczna nie będzie nowym, oddzielnym przedmiotem - powiedziała w radiowej Jedynce wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. Posłanka KO podkreśliła, że "edukacja klimatyczna i jej elementy będą częścią lekcji przyrody, biologii, geografii, czy historii" i resort w tym celu zmieni podstawę programową tych przedmiotów.

2025-02-11, 18:07

MEN zmienia podstawę programową. Nowość na lekcjach biologii czy historii
Lubnauer o edukacji klimatycznej: będzie częścią kilku przedmiotów.Foto: Wojciech Olkusnik/East News

MEN przygotowuje założenia edukacji klimatycznej. Lubnauer: to nie będzie nowy przedmiot

Od września tego roku dzieci i młodzież będą uczyć się nowych przedmiotów - edukacji zdrowotnej i edukacji obywatelskiej. Z kolei od września 2026 roku wejdzie w życie tak zwana "duża reforma edukacji". Tym samym zmienią się podstawy programowe wszystkich przedmiotów. Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach. W tym celu w resorcie nauki powołano zespół ekspertów, który przygotowuje założenia podstawy programowej, szkolenia kadry pedagogicznej i współpracy z organizacjami pozarządowymi w tym temacie.

Nie będzie to jednak osobny przedmiot, jak mówiła na antenie radiowej Jedynki wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer, a jego treści "będą przekazywane na lekcjach między innymi przyrody, biologii, geografii, a być może nawet na lekcjach języka polskiego". - Nie będzie nowego przedmiotu jakim miałaby być edukacja klimatyczna. Co więcej treści klimatyczne już w tej chwili pojawiają się w wielu przedmiotach. Być może w przyszłości będzie ich więcej i będą bardziej usystematyzowane - zapowiedziała Lubnauer.

Edukacja klimatyczna. Lubnauer: nie zostanie wpisana od przyszłego roku w podstawę programową 

- Najlepszym przedmiotem, na którym można w sposób spójny opowiadać o edukacji klimatycznej, jest przyroda. Dlatego, że to jest program, który integruje kilka przedmiotów w sobie - biologię, fizykę, chemię, geografię. Więc całościowo możemy opowiadać o zjawiskach klimatycznych - oceniła wiceministra edukacji.

REKLAMA

Jak dodała, "dziś nawet informacje dotyczące zmian globalnych występują już na przykład w edukacji obywatelskiej". Lubnauer powiedziała, że edukacja klimatyczna nie zostanie dodana od przyszłego roku do podstawy programowej, dlatego, że "jest ona wpisana w tak zwaną dużą reformę edukacji".

Czytaj także: 

Źródło: Polskie Radio/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej