W nocy na niebie piękny widok. Śnieżny Księżyc ukaże się w pełnej krasie

Pełnia Śnieżnego Księżyca to zjawisko, które będziemy mogli zaobserwować na niebie już dzisiaj. Kiedy dokładnie wpatrywać się w niebo? Podpowiadamy też, gdzie będą najlepsze warunki do obserwacji Śnieżnego Księżyca.

2025-02-12, 14:19

W nocy na niebie piękny widok. Śnieżny Księżyc ukaże się w pełnej krasie
Już dziś na niebie Śnieżny Księżyc/Zdjęcie ilustracyjne. Foto: sam-whitfield1/Shutterstock

Śnieżny Księżyc rozświetli niebo. Dziś wieczorem wyjątkowa pełnia

W środę 12 lutego 2025 roku niebo rozświetli Śnieżny Księżyc. To ostatnia zimowa pełnia. Aby zaobserwować ten widok, potrzebne będą korzystne warunki pogodowe. Okazuje się, że dziś wieczorem na dobrą widoczność Śnieżnego Księżyca mogą na pewno liczyć m.in. mieszkańcy wschodniej części kraju. W zachodniej części Polski przeszkodą w obserwacjach nieba może być duże i całkowite zachmurzenie. Ale im dalej na wschód - tym pogodniej.

Snow Moon, czyli Śnieżny Księżyc, wejdzie w pełnię o godzinie 15.54. Najlepiej widoczny będzie jednak wieczorem, dlatego już o zmierzchu warto zaopatrzyć się w lunety i teleskopy. Jeśli nie uda nam się dziś załapać na Śnieżny Księżyc, bądźmy gotowi na 14 marca. Wówczas będziemy mogli podziwiać pełnią Robaczego Księżyca.

Pełnia Księżyca

Pełnia to jedna z czterech faz naszego ziemskiego satelity. Pełnia ma miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż gwiazda Układu Słonecznego. W trakcie pełni widoczna jest cała tarcza Księżyca, którą oświetla światło Słońca. Pełnia występuje średnio co 29,5 doby.

REKLAMA

Czytaj także:

Pełnia w każdym miesiącu na inną nazwę. W styczniu np. obserwujemy na niebie Wilczy Księżyc, a w marcu - Robaczy Księżyc. Nazwa "Śnieżny Księżyc", którego świadkami jesteśmy w lutym, ma związek z tym, że w tym miesiącu na północnej półkuli ziemskiej zazwyczaj występowały obfite opady śniegu.

Śnieżny Księżyc lub Księżyc Głodu. Skąd nazwa?

Nazwy poszczególnych pełni Księżyca pochodzą od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Rdzenni Amerykanie obserwowali cykl zmian zachodzących w naturze i na tej podstawie wybierali nazwę dla pełni w danym miesiącu. Niektórzy z nich nazywali Śnieżną Pełnię również Księżycem Głodu, ponieważ zimowe temperatury wiązały się z ograniczonym dostępem do żywności.

Źródło: PolskieRadio24.pl/hjzrmb/kor


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej