Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Kiedy najlepiej patrzeć w niebo?

13 stycznia będziemy świadkami pierwszej w 2025 roku pełni Księżyca. Nosi ona miano Wilczy Księżyc lub Wilcza Pełnia. To niezwykłe wydarzenie będzie nie lada gratką dla fanów astrologii. Kiedy dokładnie będzie można podziwiać to zjawisko?

2025-01-13, 09:40

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Kiedy najlepiej patrzeć w niebo?
Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku już dziś w nocy. Kiedy oglądać?. Foto: Przemek Swiderski/East News

Pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku

Skąd nazwa Wilczy Księżyc? Termin powiązany jest z czasem występowania pełni Księżyca - w styczniu, w zamierzchły czasach, gdy zimowe noce były dłuższe i mroźniejsze, często można było słyszeć wilki, które wyły z głodu. Przybywały one do osad w poszukiwaniu pożywienia. Pełnia Księżyca miała wówczas duże znaczenie dla rdzennej ludności Ameryki Północnej. Żyli oni w zgodzie z naturą i cyklami przyrody. Indianie mieli wielki szacunek do wilków, uosabiały najlepsze z cech - siłę, waleczność, odwagę, wolność. Wierzono, że pełnia ma również istotny wpływ na człowieka. Inne nazwy Wilczego Księżyca to m.in. Wilcza Pełnia czy Lodowy Księżyc.

Pełnia Księżyca 2025 w styczniu. Kiedy spojrzeć w niebo?

Wilczą pełnię Księżyca będzie można zaobserwować na niebie w nocy z 13 na 14 stycznia 2025 roku o godzinie 23:27. Warto pamiętać, by udać się w miejsce oddalone od miejskich świateł i zabudowań - aby uzyskać jak najlepsze warunki do podziwiania nocnego nieba. Jeśli niebo nie będzie zachmurzone - a styczniowe powietrze często jest w tym aspekcie łaskawe - to czekają nas niezapomniane wrażenia.

Część osób wierzy, że takie zjawiska jak pełnia Księżyca, wydatnie wpływają na zachowanie zwierząt czy ludzi. Przypływ energii, większa witalność, czy wręcz odwrotnie - zwiększona agresja czy zaburzenia snu. Bezsenność pod kątem tego zjawiska została zbadana przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei. Wyniki były jednoznaczne - w okresie czterech dni przed pełnią badani zasypiali 5 minut później, a długość snu skróciła się o 20 minut. Uczestnicy deklarowali zmęczenie i gorsze samopoczucie.

Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl/Paweł Bączek

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej