Darmowe leki nie tylko na NFZ, szczepionki także od farmaceuty. Są nowe przepisy
Weszły w życie przepisy gwarantujące receptę na darmowe leki dzieciom i seniorom, niezależnie od tego, czy lekarz ją wystawiający ma kontrakt z NFZ, czy nie. Od dziś także osoby, chcące się zaszczepić refundowanym preparatem, uzyskają skierowanie w aptece, bez konieczności wizyty lekarskiej.
2025-02-14, 08:36
Darmowe leki nie tylko na NFZ. Nowe przepisy dotyczą dzieci i seniorów
Weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona, że recepty na bezpłatne leki dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - mogą wystawić wszyscy lekarze, niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy nie, czyli także w ramach prywatnej praktyki.
Roczny koszt rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów resort zdrowia oszacował na około 415 mln zł.
Od 1 września 2023 r. dzieci i seniorzy mogą otrzymać bezpłatnie lek, który znajduje się w wykazie ministra zdrowia. Warunkiem do otrzymania leku nieodpłatnie jest także zdiagnozowane u pacjenta schorzenie, które znajduje się w wykazie dla danego leku.
Łatwiejszy dostęp do szczepień. Receptę wystawi farmaceuta
Od dziś także farmaceuci mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Dzięki temu pacjent, który chce zaszczepić się w aptece, nie będzie musiał udawać się najpierw po receptę do lekarza. Uprawnienia farmaceutów obejmą też wystawianie recept na bezpłatne szczepionki dla seniorów.
REKLAMA
Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej doktor Mikołaj Konstanty powiedział, że ułatwi to proces szczepienia chętnych, recepta od farmaceuty jest bowiem równa tej od lekarza. Farmaceuci nie diagnozują, a wykluczają przeciwwskazania przed szczepieniem. Refundowanej recepty na szczepionkę w aptece nie dostaną kobiety w ciąży. W aptece mogą się zaszczepić tylko osoby dorosłe.
Czytaj także:
- "Grypa zabija". Tysiąc ofiar choroby. Dr Sutkowski wskazał grupy ryzyka
- Krztusiec i RSV w Polsce. Rośnie liczba zachorowań, niepokojące dane
- Jak przechowywać leki w domu? Na co zwrócić uwagę?
W Polsce refundowane są szczepienia przeciw grypie, pneumokokom, COVID-19, półpaścowi, RSV, błonicy, krztuścowi i tężcowi.
Źrodła: Polskie Radio/PAP/mbl
REKLAMA