Dlaczego warto oddawać krew? "To także badanie własnego organizmu"

- Warto oddawać krew, bo dzięki temu możemy komuś podarować życie, ale to także badanie własnego organizmu, co dwa, trzy miesiące - podkreślał w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wolny, były prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca". Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18. do 65. lat, która waży co najmniej 50 kilogramów.

2025-02-14, 13:08

Dlaczego warto oddawać krew? "To także badanie własnego organizmu"
Po raz trzeci w Walentynki Polskie Radio zachęca do oddawania krwi.Foto: Polskie Radio/Henryk Leszczyński

Akcja krwiodawstwa w Polskim Radiu 

Po raz trzeci w Walentynki Polskie Radio zachęca do oddawania krwi. Przed siedzibą publicznej rozgłośni stanął specjalny ambulans, w którym każdy chętny mógł oddać krew.

Krzysztof Wolny zapewnił, że taki ambulans jest miejscem, gdzie w sposób całkowicie bezpieczny możemy oddać krew. - Cały sprzęt, który jest używany w ambulansie jest jednorazowy, mamy tam fachową obsługę, pobierający krew są przeszkoleni i zawsze używają jednorazowych rękawiczek, które są zmieniane przy każdym kolejnym krwiodawcy - tłumaczył.

Najpierw trzeba odpowiedzieć na mnóstwo pytań

Posłuchaj

Były prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca" Krzysztof Wolny o akcji krwiodawstwa (Temat dnia) 24:07
+
Dodaj do playlisty

Honorowy krwiodawca wskazał, jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc oddać krew. - Trzeba czuć się zdrowym, być wypoczętym, po lekkim posiłku, dobrze nawodnionym. Ale o wszystkim decyduje lekarz, który jest na miejscu, który nas bada - powiedział. Dodał, że oddaje się 450 mililitrów krwi dlatego "ważne jest, aby zgłaszały się osoby, które mają wagę powyżej 50 kg".

Jak wygląda cała procedura związana z pobieraniem krwi? Krzysztof Wolny wyjaśnił, że najpierw lekarz robi ogólny wywiad z potencjalnym dawcą. - Wypełniamy taki formularz. Jest tam mnóstwo pytań, na które trzeba odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Jest badanie poziomu hemoglobiny i jeżeli jest właściwy poziom - dla mężczyzn 13,5, a dla kobiet 12,5 i jest odpowiednie ciśnienie, lekarz zakwalifikuje, oddajemy - powiedział gość Polskiego Radia 24. Podkreślił, że koniecznie trzeba też podać swoje dane kontaktowe - adres mailowy, telefon.

REKLAMA

To potem dzieje się z naszą krwią

Wielokrotny krwiodawca powiedział, że kiedy już oddamy krew, "może zdarzyć się, że będziemy czuć się senni". - Każdy organizm reaguje indywidualnie, niektórzy w ogóle nic nie odczuwają, inni odczuwają lekką senność. Dlatego po oddaniu krwi nie należy podejmować ciężkich prac, treningów, o czym krwiodawca jest z resztą informowany - tłumaczył.

Krzysztof Wolny mówił również o tym, co później dzieje się z krwią, którą oddajemy. - Po oddaniu trafia do laboratorium, gdzie jest badana na wszystkie możliwe sposoby. Normalnie nie robimy badań na HIV, nie robimy badań na inne ciężkie choroby. Natomiast w takim laboratorium, do którego trafia krew jest ona bardzo dokładnie badana - zaznaczył.

Gość audycji podkreślił, że "jeżeli w badaniu cokolwiek wyjdzie nie tak z naszą krwią, jest jakiekolwiek podejrzenie, zawsze dostajemy informację, żeby skontaktować się z lekarzem". - Nie jest powiedziane, co wykryto, dlatego, że nieraz są to jakieś drobiazgi, i żeby nie robić paniki u dawcy jest tylko informacja o tym, żeby się skontaktować z lekarzem i on już bezpośrednio rozmawia - powiedział. - To jest takie fajne badanie własnego organizmu co dwa, trzy miesiące, w zależności od tego, jak często oddajemy krew - zaznaczył Wolny.

Czym jest "pełna krew"?

Krwiodawca powiedział, że "pełną krew mężczyźni mogą oddawać sześć razy w roku, co osiem tygodni, a kobiety najczęściej cztery razy w roku, albo też co osiem tygodni". - Pełna krew, to ta, która jest pobierana z żyły i ma wszystkie składniki. Bo są też inne opcje - można pobierać osocze, można pobierać krwinki czerwone, ale do tego muszą być specjalne separatory i robimy to tylko w stacjach krwiodawstwa - wyjaśnił.

REKLAMA

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że pobrana krew "trafia do tzw. magazynów i z magazynów jest dopiero pobierana do szpitali". - Ta krew, która jest potrzebna, bo jeden potrzebuje dodatnią grupę, drugi ujemną i ciężko jest utrafić, żeby wszyscy, którzy oddają dla kogoś konkretnego, akurat mieli tę samą grupę krwi. Krew trafia do magazynu i później jest wydawana dopiero do szpitali, taka, która jest potrzebna - podkreślił krwiodawca.

Dwa dni wolnego dla dawców krwi

Krzysztof Wolny zwrócił uwagę, że obecnie krew mogą też oddawać kobiety w czasie menstruacji. - Przepisy w zeszłym roku się zmieniły. Jeżeli kobieta czuje się bardzo dobrze, ma bardzo dobre wyniki i lekarz zakwalifikuje, może oddać krew - zaznaczył.

A co z przywilejami dla krwiodawców? - Przysługuje dwa dni wolnego, czyli dzień, w którym oddajemy krew i dzień następny. Są to tzw. dni na regenerację organizmu, żeby po tych dwóch dniach spokojnie można było przystąpić do pracy - powiedział.

***

REKLAMA

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Małgorzata Żochowska
Gość: Krzysztof Wolny (Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca")
Data emisji: 14.02.2025
Godzina emisji: 10.33

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej