Tajemnicza radioaktywna anomalia na Pacyfiku. "Możliwa kosmiczna przyczyna"
Naukowcy z Niemiec wykryli w skorupie oceanicznej na Pacyfiku duży poziom radioaktywnego izotopu berylu-10 w próbkach datowanych na 9-12 milionów lat. - To wcześniej niespotykana anomalia - stwierdził fizyk Dominik Koll z instytutu badawczego w Dreźnie.
2025-02-14, 15:38
Anomalia na Pacyfiku. Wykryto duże stężenie radioaktywnego izotopu
Beryl-10 to radioaktywny izotop, który jest stale wytwarzany przez promienie kosmiczne, wchodzące w interakcję z ziemską atmosferą. Kiedy spada z atmosfery, gromadzi się w osadzie na dnie oceanu.
"Błysk berylu-10" wykryto w próbkach pobranych z żelazowo-manganowej skorupy, kilka kilometrów pod dnem morskim w centralnej części Pacyfiku. Naukowcy z instytutu badawczego Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf nie wiedzą, co jest przyczyną tej anomalii, ale mają kilka pomysłów.
Beryl-10 pozwoli na datowanie bardzo odległych wydarzeń geologicznych
Możliwe, że ponad 9 milionów lat temu nastąpiła globalna zmiana prądów morskich, która doprowadziła do tego, że izotop skoncentrował się właśnie w tym rejonie Oceanu Spokojnego. Autorzy badania uważają, że inną przyczyną mógł być wybuch supernowej znajdującej się w pobliżu Ziemi lub przejście naszego Układu Słonecznego przez zimny, międzygwiezdny obłok. Takie zjawiska powodują zwiększenie promieniowania kosmicznego, a to z kolei prowadzi do wzrostu ilości berylu-10 w oceanie.
REKLAMA
Naukowcy chcą teraz wykorzystać izotop do badań nad minerałami w skorupie ziemskiej. Rozpad izotopu berylu-10 do boru pozwala określić ich wiek. Datowanie radiowęglowe sięga tylko około 50 tys. lat wstecz, a pomiary oparte na rozpadzie izotopów uranu również nie są przydatne w badaniu tak starych skamielin. Odkrycie naukowców z Niemiec może pozwolić poznać naturę zdarzeń geologicznych, które miały miejsce nawet 10 mln lat temu. - Kolejne pomiary mogą wskazać, czy anomalia z izotopem berylu została spowodowana zmianami prądów oceanicznych, czy ma przyczyny astrofizyczne - podsumował Koll.
Badanie zostało opublikowane w Nature Communications.
Czytaj także:
- Odkryto pająka zombie. Był zakażony tajemniczym grzybem
- Tak zapamiętujemy obiekty. Odkrycie pozwoli lepiej rozpoznać choroby?
Źródło: PolskieRadio24.pl/Science Alert/Nature Communications/ak
REKLAMA
REKLAMA