Odkryto pająka zombie. Był zakażony tajemniczym grzybem
Czasopismo naukowe "Fungal Systematics and Evolution" podało, że grzyb Gibellula attenboroughii - nazwany na cześć brytyjskiego biologa Davida Attenborough - zamienia pająki jaskiniowe w zombie.
2025-02-14, 10:31
Tajemniczy grzyb. Pająk zmienił nawyki
Po raz pierwszy pająk zakażony tym grzybem został zaobserwowany w Irlandii Północnej (hrabstwo Down) w 2021 roku. Grzyb znajdował się w jaskini w rezerwacie Castle Espie - na suficie opuszczonego magazynu prochu. Został zauważony podczas kręcenia serialu telewizyjnego BBC Winterwatch. Początkowo pomylono go ze znanym gatunkiem Gibellula pulchra, jednak badania, m.in. składu DNA, wykazały, że jest to nieznany gatunek.
W badaniach uczestniczył mykolog João Araújo z Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze, jak i naukowcy brytyjscy. Zauważyli oni, że pająk (czaik jaskiniowy) - pod wpływem przerastającego jego tkanki grzyba - zmienił swoje zachowanie. Nie krył się w zakamarkach. Przed śmiercią przenosił się w miejsca odsłonięte, np. w pobliżu wejścia do jaskini.
Specjalista od pająków
Araújo relacjonował, że grzyby z rodzaju Gibellula "specjalizują się" w pająkach. - Jeśli przetniemy zainfekowanego pająka, w środku znajdziemy tylko masę grzyba, która przyjęła kształt pająka - opisał naukowiec. Wyjaśnił ponadto, że z ciała pająka zakażonego grzybem wyrastają też owocniki w kształcie lizaków, co ma "rozprzestrzeniać zarodniki na nowych żywicieli".
Zobacz też:
"Zombifikujące" grzyby. Stosowane w medycynie
Nowego grzyba nazwano na cześć przyrodnika Davida Attenborough, autora licznych filmów ukazujących piękno przyrody i skomplikowane zależności, jakie zachodzą między żywymi organizmami. Jego nazwisko nosi już kilkanaście gatunków roślin i zwierząt.
REKLAMA
W ocenie João Araújo gatunki takie jak nowo odkryty grzyb mogą pomóc w zwalczaniu szkodników w uprawach i prowadzić do innowacji medycznych. Przykładowo, cyklosporyna to lek wywodzący się z "zombifikującego" grzyba - pomaga zapobiegać odrzuceniu przeszczepionych narządów. Dlatego tak ważne jest gromadzenie wiedzy dotyczącej grzybów.
- Takiej piękności jeszcze nie widziano. Niezwykła wiewiórka zamieszkała w parku pod Warszawą
- Tak zapamiętujemy obiekty. Odkrycie pozwoli lepiej rozpoznać choroby?
Źródło: PAP/łl/kor
REKLAMA