KO na czele, spada poparcie PiS. Jest nowy sondaż

Rośnie przewaga Koalicji Obywatelskiej nad Prawem i Sprawiedliwością - wynika z najnowszego sondażu wyborczego. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższy weekend, na podium uplasowałaby się również Konfederacja.

2025-02-18, 08:37

KO na czele, spada poparcie PiS. Jest nowy sondaż
Donald Tusk w Sejmie. Foto: PAP/Paweł Supernak

Sondaż wyborczy

Pracownia Opinia24 w badaniu, przeprowadzonym dla RMF FM, zapytała około tysiąca respondentów o preferencje wyborcze. Oddanie głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 31,8 proc. ankietowanych, z kolei na Prawo i Sprawiedliwość - 27,9 proc. - wynika z badania. Trzecie miejsce zajęłaby Konfederacja z 18,7 proc. głosów. Poza podium znalazłaby się Trzecia Droga - poparcie dla tej formacji zadeklarowało 8 proc. respondentów - oraz Nowa Lewica (5,5 proc. poparcia) i partia Razem (2,9 proc.).

Na portalu RMF24.pl czytamy, że porównanie wyników z badaniami ze stycznia wskazuje, że PiS odnotowało znaczący spadek. Partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w styczniu (według sondażowni Opinia24) poparciem na poziomie 35 proc. To o 7 punktów procentowych więcej niż obecnie.

Mieszkańcy wsi za PiS

W analizie zaznaczono, że sympatycy największych ugrupowań, czyli KO i PiS, są "zbliżeni profilem, jeśli chodzi o płeć i wiek - przyciągają w podobnym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyzn oraz starsze grupy wiekowe (po 40. roku życia), w tym zwłaszcza seniorów (powyżej 60 lat)". Natomiast wyraźne różnice są w wykształceniu i miejscu zamieszkania. Na PiS "głosowałoby 39 proc. osób z wykształceniem podstawowym lub zawodowym", z kolei na KO 41 proc. respondentów z wykształceniem średnim i 35 proc. z wyższym.

Na partię Kaczyńskiego "znacznie częściej niż na inne partie - głosowaliby mieszkańcy wsi (35 proc.), natomiast na KO - mieszkańcy dużych miast, (powyżej 100 tys. - 41 proc.).

REKLAMA

W przypadku Konfederacji - największe poparcie ma ona wśród mężczyzn (23 proc.). Oddanie głosu na to ugrupowanie zadeklarowało tylko 14 proc. kobiet. Ponadto partia, której liderami są Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak, "wyraźnie umacnia pozycję w grupie wyborców do 40. roku życia.

Frekwencja

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 57 proc. badanych. To mniej o 11 punktów procentowych w porównaniu z deklaracjami dotyczącymi wyborów prezydenckich. Pójście do urn zapowiedziało więcej mężczyzn niż kobiet (60 do 54 proc.), ale "wśród kobiet z miesiąca na miesiąc mobilizacja wyborcza stopniowo wzrasta (w grudniu wynosiła ona 48 proc.)".

Aktywność wyborczą zadeklarowały przede wszystkim osoby po 60. roku życia (70 proc.). W grupie najmłodszych wyborców, czyli w przedziale wiekowym 18-29 lat, było to 37 proc. W grudniu udział w wyborach deklarowało 48 proc. badanych.

Jak podało RMF24.pl, "największe zainteresowanie udziałem w wyborach występuje wśród osób z wyższym wykształceniem (72 proc.)". Jednakże coraz większe zainteresowanie wykazują także "osoby z najniższym wykształceniem (podstawowym lub zasadniczym zawodowym) - spośród tej grupy do głosowania przystąpiłoby 50 proc. wyborców (w grudniu 2024 wskaźnik ten wynosił o 14 punktów procentowych mniej)".

REKLAMA

Czytaj także:

Sondaż został zrealizowany według autorskiej metodologii przez pracownię badawczą Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1002 osób. Zastosowano technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski 18+.

Źródło: RMF24.pl/łl/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej