ZUS ostrzega przed oszustami. "Aktualizacja numeru telefonu"
Jak powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem rzeczniczka śląskiego ZUS-u pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wypytują o rzeczy nie związane ze sprawami klientów ZUS.
2025-03-24, 16:21
ZUS ostrzega przed oszustami
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników Zakładu i proszą o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na platformie PUE/eZUS. Zakład apeluje o ostrożność.
Rzeczniczka śląskiego ZUS Beata Kopczyńska zaznaczyła, że konsultanci Centrum Kontaktu Klientów nie kontaktują się z klientami w sprawie zmiany numeru telefonu ani nie pytają o instytucje finansowe, z których korzystają klienci. Rzeczniczka zwróciła też uwagę, że dane o które pytają oszuści mogą być wykorzystane na szkodę podającego.
Posłuchaj
Pracownik ZUS przekazuje istotne informacje
Beata Kopczyńska wskazała, że gdy pracownik ZUS musi skontaktować się z klientem, konsultant przedstawia się, podając swoje imię i nazwisko, a następnie przekazuje istotne informacje, zazwyczaj związane z wcześniejszym pytaniem klienta.
Posłuchaj
W żadnym wypadku pracownicy ZUS nie będą dzwonić, by dokonać w ten sposób zmiany numeru uwierzytelniającego klienta w systemie PUE ZUS. W razie wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, Zakład prosi o kontakt z najbliższą placówką ZUS lub telefon do Centrum Kontaktu Klientów ZUS pod numer nr telefonu 22 560 16 00.
REKLAMA
Czytaj także:
- ZUS teraz może więcej. Ma nowe sposoby na wyłudzających L4
- ZUS daje 650 zł dodatku. Kto może go otrzymać?
- Oszuści podrzucają fałszywe mandaty. "Ryzyko wyłudzenia danych"
Źródło: Polskie Radio/AM
REKLAMA