Polska 2050 za rozdziałem Kościoła od państwa. "Zrobimy to z PSL-em lub bez"

2025-03-27, 10:30

- Od początku wyrażamy swoje stanowisko, które mówi, że trzeba dokonać jasnego rozdziału państwa od Kościoła, to mówił też marszałek Szymon Hołownia. Co więcej, poprosił Najwyższą Izbę Kontroli o przygotowanie raportu w tym zakresie, który ma się pojawić na dniach - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Romowicz (Polska 2050).

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk skierowała wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny.

  • Gościem Rocha Kowalskiego w audycji Polskiego Radia "24 pytania - Rozmowa poranka" w czwartek (27.03) o godz. 8:07 był Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga)

W styczniu ub.r. został powołany Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego, który ma wypracować koncepcję zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego, zasad finansowania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych. Na jego czele stanął wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jasne stanowisko ugrupowania Szymona Hołowni

Bartosz Romowicz stwierdził, że Polska 2050 jest zdecydowana poprzeć projekt ustawy ws. Funduszu Kościelnego. - My, jako Polska 2050, od początku mówimy, że trzeba to rozdzielić, i zrobimy to z PSL-em lub bez PSL-u. Jeżeli będziemy uważać, że trzeba to zrobić, i będzie dobre prawo w tym zakresie w Sejmie, to zrobimy to niezależnie od tego, czy PSL będzie przeciw, czy będzie za - podkreślał.

Posłuchaj

Bartosz Romowicz o likwidacji Funduszu Kościelnego (24 pytania - Rozmowa poranka) 17:28
+
Dodaj do playlisty

Poseł przypominał też, że marszałek Szymon Hołownia zlecił NIK kontrolę finansowania publicznego kościołów i związków wyznaniowych.

REKLAMA

"Dla Lewicy to paliwo do sondaży"

Poseł pytany był również o to, dlaczego to Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wystąpiła z propozycją ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. - Lewica zawsze chce w sprawach światopoglądowych grać pierwsze skrzypce, to jest ich paliwo do życia i sondaży, to jedyne tematy, które próbują budować ich poparcie - ocenił.

Czytaj także:

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Według założeń miał być formą rekompensaty dla kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości. 95 proc. wydatków Funduszu Kościelnego to obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych. Korzystają z niego wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły żadnych nieruchomości.

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej