Wykryto groźną bakterię na Podkarpaciu. "Nie możemy nawet brać prysznica"

W instalacji wodnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle na Podkarpaciu wykryto podwyższone stężenie bakterii legionella. Nieczynna jest część pryszniców. Sanepid podał, że pracuje nad dezynfekcją.

2025-03-31, 10:28

Wykryto groźną bakterię na Podkarpaciu. "Nie możemy nawet brać prysznica"
Sanepid wykrył bakterie legionelli w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Foto: Witold Spisz/REPORTER/EAST NEWS, EAST NEWS/CDC

Jasło. Sanepid wykrył legionellę w szpitalu

Szpital początkowo nie informował o pojawieniu się groźnej bakterii. Pierwsze zgłoszenia płynęły od zaniepokojonych mieszkańców Jasła, którzy zawiadomili o sprawie lokalne media. - Pacjenci nie mogą brać prysznica, nie wiadomo do końca, co się dzieje - alarmował jeden z czytelników portalu Jaslo.info. Inny telefonicznie przekazał, że do higieny używają w szpitalu wyłącznie chusteczek nawilżanych. 

Sanepid potwierdził, że w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle podczas rutynowego badania jakości wody wykryto podwyższone stężenie bakterii legionella- Próbka, w której wykryto ponadnormatywne stężenie legionelli, pochodziła z instalacji wodnej. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Jaśle niezwłocznie wydał decyzję, z rygorem natychmiastowej wykonalności, nakazując podjęcie działań naprawczych - powiedziała dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle Teresa Iwaniec, cytowana przez TVN24. 

Instalacja wody ciepłej jest czyszczona i poddawana dezynfekcji. Ponadto wymienione zostaną sitka na końcu wylewki. TVN24 podaje, że w szpitalu wyłączono też z użytkowania część pryszniców w miejscach wskazanych przez sanepid. Po zakończeniu działań naprawczych w szpitalu przeprowadzone zostanie powtórne badanie wody - zapewniła Iwaniec. 

Legionelloza - objawy i występowanie

Bakteria licznie występuje w naszym najbliższym otoczeniu – znajdziemy ją w wodach śródlądowych i morskich, kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wody a także w glebie - informuje sanepid. Źródłem zakażenia pałeczkami Legionella w obiektach mogą być instalacje ciepłej wody, instalacje klimatyzacyjne, nawilżacze powietrza czy baseny.

REKLAMA

Legionelloza najczęściej występuje w dwóch postaciach: jako choroba legionistów oraz gorączka Pontiac. Choroba legionistów wywołana jest przez wdychanie aerozolu wodnego. Bakterie mogą dostać się do organizmu poprzez drogi oddechowe (prysznice, aerozol wodny), powodując zakażenie. Rzadko zdarza się zakażenie przez zachłyśnięcie wodą z bakteriami. Szczególnie niebezpieczne są bakterie z gatunku Legionella pneumophila. Przy chorobie legionistów objawy chorobowe występują nagle i zaczynają się od złego samopoczucia, bólu mięśni, gorączki 39-40 st. C. Najczęstszą konsekwencją zakażenia Legionellą jest postać płucna choroby. Drugą postacią legionellozy jest gorączka Pontiac. Jej objawy są podobne do zwykłej grypy, obejmują: ból głowy, gorączkę, bóle mięśni, dreszcze oraz ogólne osłabienie.

Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl/TVN24/Jaslo.info/ak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej