AFRID. Lęk przed jedzeniem spowodowany traumą dziecka

- Dzieci z objawami AFRID muszą być od początku objawów leczone przez specjalistę, bo ich lęk przed jedzeniem ma negatywny wpływ na ich wzrost, wagę i koncentrację. Te fobie są efektem wielu traum - od rozwodu rodziców po śmierć kogoś bliskiego - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr nauk o zdrowiu, psychodietetyczka Patrycja Kłósek.

2025-04-04, 20:00

AFRID. Lęk przed jedzeniem spowodowany traumą dziecka
Problemy z lękiem dzieci do konkretnych produktów spożywczych, wymagają pilnego kontaktu z lekarzem dietetykiem oraz z psychologiem. . Foto: shutterstock

Wybiórczość pokarmowa u dzieci to zjawisko, które wielu rodziców uważa za naturalny etap ich rozwoju. Jednak w wielu przypadkach może to być oznaką zaburzenia typu ARFID (Avoidant/Restrictive Food Intake Disorder), które wymaga specjalistycznej interwencji lekarskiej.

Czym jest AFRID?

- AFRID jest często mylony z tym okresem życia dziecka, w wieku 3-4 lat, kiedy przestaje się tak jak kiedyś interesować pożywieniem, więcej się rusza i interesuje zewnętrznym otoczeniem. A wtedy jego apetyt się zmniejsza, to jest taki naturalny etap neofobii żywieniowej. Ale AFRID pojawia się u dzieci starszych, ale także u osób dorosłych. Chodzi o przypadki, gdy pacjent chce zjeść tylko jedną konkretną rzecz jak bułkę z masłem lub boi się jeść rzeczy np. twardych i kolorowych - powiedziała Patrycja Kłósek.  


Posłuchaj

Patrycja Kłósek o chorobie AFRID (Samo zdrowie) 26:00
+
Dodaj do playlisty

 

Jak wyjaśniła ekspertka dzieci potrafią bardzo jasno komunikować, czemu nie chcą czegoś zjeść np. pomarańczy, bo jak mówią boją się, że się zatrują i umrą. To bardzo poważne zaburzenie, a wszelkie straszenie lub manipulowanie dzieckiem, aby coś zjadło na siłę, daje efekt odwrotny od zamierzonego.

REKLAMA

- Czasami trauma przed jedzeniem ma wiele źródeł. Mogą nimi być: choroba lokomocyjna, rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego. Ale podstawową różnicą pomiędzy anoreksją i AFRID, jest to, że dzieci z anoreksją uważają się za zbyt grube, a te z AFRID zdają sobie sprawę, że są nadmiernie chude - tłumaczyła Patrycja Kłósek.  


****

AudycjaSamo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gość: Patrycja Kłósek (dr nauk o zdrowiu, psychodietetyczka) 
Data emisji: 04.04.2025
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

Polskie Radio 24 / sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej